NVP z léta 1982

Hlavním úkolem PVOS bylo zajištění obrany vzdušného prostoru státu a nedotknutelnosti jeho vzdušných hranic...

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Jas
Začínající uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 23.03. 2013 22:44

NVP z léta 1982

Příspěvek od Jas » 24.03. 2013 13:47

Píše se rok 1982. Okolo přehradní nádrže Jesenice u Chebu probíhá prázdninová atmosféra. Platí zákaz stanování na pravém břehu Jesenice kromě rybářů, kteří kotví lodě na pravé straně vodní plochy. Odpolední slunné nebe ale rozevře proudící vzduch. Pohlížím k Dyleni, kde je jasně znatelná budova roty pod vrcholem. Lesy, území, kde pro československého občana končí svět a je zapovězen. Na obloze se hlukem hlásí stíhací letoun z Líní u Plzně. V zápětí je tu i druhý a krouží oba po obloze. První letoun zmateně krouží v oblasti Podhrad u Chebu až Okrouhlá a nalétává kolmo vzhůru do prostoru k hranici v oblasti mezi Paličem a Lipovou. Druhý proletí nad hraničním pásmem a otáčí se až na území NDR, kde je dohodnutý koridor obratu stíhaček. Pak se vrací opět podél hranice. Obě stíhačky krouží po obloze a jen - propagačně - mapují prostor hranice.
Uniká Vám poenta zásahu?
Je zde: Na silnici mezi Okrouhlou a Lipovou je u obce Stebnice, na rozcestí ke zničené obci Schirpnitz, nyní Živnice, opuštěný původní dvůr statku, kde stojí už jen stodola. Místo, kde se v noci z pátku na sobotu schovali emigranti z NDR. Odlehlá silnice vcelku dost daleko od státní hranice měla jednu výhodu. Dokonalá možnost přistání vrtulníku na blízkém poli. Radar radiotechnického průzkumu dokázal mapovat letové dráhy již v oblasti výsostných vod Francie, při vstupu do Evropy. Avšak pod lampou je největší tma. Odposlechy ani nezaznamenaly žádné větší odlišnosti v komunikaci. V dopoledních hodinách přelétá americká Cobra(dle lidového vyprávění) prostorem mezi Paličem a Lipovou a v totálně rychlém sledu nakládá uprchlíky na palubu. Bojový poplach (to znamená pro službu bojové pohotovosti letce, ikdyž ležícího na lůžku bez kanad až po dosažení určeného cíle) limit 5 minut. Za tu dobu měli stíhací letouny dorazit nad chebské nebe. To ale nestihli, a dík nemožnosti sledování vrtulníku, ani neměli přesné místo cíle. V podstatě přeletěli a východní Němci emigrovali.
Následkem narušení toho roku byla další represe v pohraničí. Rozhodnutím ministra vnitra Obziny byla stodola srovnána se zemí (mocenské gesto). Horší byla reakce vzhledem k omezením směrem k hraničnímu pásmu. Na příjezdových komunikacích k hranici byl předsazený zákaz vstupu ještě před samotným hraničním pásmem, takže se do určitých lokalit už nedalo vstoupit vůbec. Např.za mostem u 5.brigády PS v Chebu směr Sv.Kříž již končil svět, a tak jako dříve, se již nedalo jet do Slapan. Pouze autobusová linka ČSAD Cheb tam směla vjet po kontrole. Předsazená místa hlídek pak lemovala vnitrozemí ještě v hloubi před hraničním pásmem. Radarové prostředky na kótě Dylen byl pak rozšířeny o pasivní radar Tamara. Dotvářel tak pozorovací schopnosti běžných radarů (2 ks přijímačů schovaných v laminátovém kuželu na jižní straně kopce.
"Modrá zeď" se opět ukázala jako prostupná...
Další narušení vzdušného prostoru se odehrálo v létě 1986, kdy soukromé letadlo z NSR omylem zabloudilo a dvě stíhačky z Líní ho donutilo, pod výstrahou použití palubních zbraní, přistát na chebském letišti. Takové přelety nebyly v té době nic mimořádného, díky blízkým letištním plochám na území NSR v blízkosti hranic. O tom, že do roku 1982 se americké vrtulníky ukazovaly přímo u Dyleně tváří v tvář, je známá věc. Fotošpionáž byla - díky unikátnímu pasivnímu radaru na stanovišti Dyleň - obrovským lákadlem. Ruská postavení radiového průzkumu hrála "druhé housle".
Naposledy upravil(a) Jas dne 26.03. 2013 11:05, celkem upraveno 1 x.

magnetron
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: 13.03. 2008 20:46

Re: NVP z léta 1982

Příspěvek od magnetron » 25.03. 2013 11:28

Tak jsem to slyšel a četl trochu jinak, tak kde je pravda?
Píše se rok 1982, MS ve fotbale Španělsko, probíhá cvičení na VS 55rtpr, atd.

Jas
Začínající uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 23.03. 2013 22:44

Re: NVP z léta 1982

Příspěvek od Jas » 26.03. 2013 11:27

Pro tisíce lidí byla taková narušení vzdušného prostoru místem, kdy se plno informací dramaticky upravovalo mezi lidmi lidovou tvořivostí. ;)
Jen ke škodě, z dnešního pohledu, že byla cenzura všeho v zájmu režimu. Armáda byla blokována, také co kdo vynesl ven, na světlo. To je spíše formou dokumentů, než přímých informací. Navíc, časem se zapomíná... :lol:
Letci, mnozí v pocitu vyzrazení státního tajemství, mlčí dál. Tak, jako lhal režim lidem o životě na hranici. O skutečných důvodech železné opony, vysoké modré zdi.

Kadel
Začínající uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 21.06. 2014 10:55

Re: NVP z léta 1982

Příspěvek od Kadel » 21.06. 2014 11:04

Nevím, jak by se do Cobry nacpali nějací turisté z DDR. Patrně šlo o jiný typ vrtulníku UH-1, OH 58.

Odpovědět

Zpět na „Narušení vzdušného prostoru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host