Letecká nehoda ze dne 7. března 1956

Za celou dobu existence stíhacího letectva došlo k mnoha leteckým mimořádným událostem. Na zemi i ve vzduchu...

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 842
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Letecká nehoda ze dne 7. března 1956

Příspěvek od Netopýr » 14.08. 2008 19:56

Od našeho kolegy Matěje jsme obdrželi následující informace, vztahující se k této - více než padesát let staré - tragické události.
Začátkem léta letošního roku jsem spolu s manželkou a kamarádem při cyklistické turistice narazili na místo, kde se v roce 1956 stala letecká katastrofa.
Asi 600 metrů na území Rakouska v lese u křižovatky cest je velký kráter a na nejbližším stromě je nějaký obrázek - svatá madona - v rámečku a pod rámečkem na kousku plechu vyrytý nápis v němčině: Zde padl čs.letec a zahynul dne 7.3.1956 - npor. Václav Novák.
Pod stromem je ještě dnes hromada plechů (domníval jsem se, že je to z MiGu - později se doměnka potvrdila). Začalo pátrání, hlavně jsem chtěl vědět něco o pilotovi Novákovi. Sbíral jsem náhodné informace, vždy to však bylo pouze kusé a obecné sdělení typu: "Slyšel jsem...,někdo povídal, že...,". Prostě nic konkrétního. Proto jsem se rozhodl písemně požádat Vojenský ústřední archiv v Praze. Touto cestou chci vyslovit poděkování za rychlost, ochotu a informace, které se mi od ředitele plk. Mgr. Žikeše, ale hlavně o.z. Dr. Pavla Minaříka,CSc., dostalo. Přestože jsem obdržel skutečně hodně informací, zejména o nehodě a příčinách havárie letounu MiG-15 s imatrikulací S-103, který patřil 9.stíhacímu leteckému pluku 1.sld, i opravené jméno pilota - npor. Stanislav Novák, vzhledem k platným normám o utajovaných skutečnostech o osobních údajích pilota jen to základní. Proto se touto cestou obracím na Vás, na všechny, kteří by jste věděli nějaké bližší údaje o npor. Stanislavu Novákovi, prosím, sdělte mi je na uvedené kontakty.
Mám zájem především o jeho místě odpočinku, o jeho rodině (měl manželku a dceru) atd. Můžete psát na e-mail: rek.polak@tiscali.cz nebo volat: 602 649 144.
Předem Všem děkuji.


Tolik citace z dopisu. Je pochopitelné, že tímto žádáme i o zveřejnění těchto informací zde, na fóru.

Permaktron
Experimentátor
Příspěvky: 271
Registrován: 07.02. 2008 23:24
Bydliště: České království
Kontaktovat uživatele:

Re: Letecká nehoda ze dne 7. března 1956

Příspěvek od Permaktron » 15.08. 2008 10:40

Zajímavá informace, ale chybí mi zde lokalizace místa z MAPY.CZ a nějaké foto?! Možná, že to sem Matěj plánuje doplnit...
Určitě stojí za to, aby se o podobných případech psalo co nejpodrobněji. Jde sice ve velké většině o tragické události, ale vzpomínku si zahynuvší piloti nesporně zaslouží!

Odpovědět

Zpět na „Letecké nehody a katastrofy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host