Radiolokační dálkoměr P-37

Radiolokační technika, automatizované systémy velení, prostředky pro předávání radiolokační informace, vybavení vidových a pozorovacích hlásek...

Moderátor: Netopýr

VPL-30
Začínající uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 03.08. 2008 02:07

Re: Rádiolokátor P-37 - indikátor

Příspěvek od VPL-30 » 05.08. 2008 19:05

Dr.Sova píše:Takto nejako vyzeralo pracovné miesto operátora diaľky pri indikátore kruhového obzoru IKO v P-37. V strede obrazovka, pod ňou ovládanie napájania (žeravenie a anódové napätie elektróniek) spolu so zdierkami pre telefón. Na ľavej strane od hora smerom dole: blok kontrolného osciloskopu, blok merítka časovej základne, 2xnapájacie bloky. Na pravej strane blok zmiešavania signálov a ich zosilnenia, na ďalší blok si nespomeniem ani za boha, a zase 2x napájací blok. V strede hore je blok špeciálnych režimov BU-2, v ktorom sa riadilo a prepínalo vysielanie medzi dvomi spriahnutými rádiolokátormi ako ochrana proti protirádiolokačným strelám. Po jeho bokoch páky na riadenie náklonu antén.
Samozrejme varianty pracovného miesta sa líšili podľa stupňa modernizácie radaru.
Ten blok, na který si nemůžete vzpomenout, byl dvoukanálový zesilovač servopohonu pro vychylování časové základny indikátoru (blok US - Usiliteľ Serva). Obsahoval jemný i hrubý kanál servopřenosu otáčení antenní kabiny (nebo z imitátoru jejího otáčení), které se přepínaly velkou doutnavkou na čelním panelu a byl osazen svazkovými tetrodami 6P3S.

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

Rádiolokačný diaľkomer P-37 - blok US

Příspěvek od Dr.Sova » 06.08. 2008 09:10

Áno, už si spomínam. Tento blok bol na pracovnom mieste veliteľa umiestnený v pravo na samom vrchu a na pracovnom mieste operátora vpravo pod blokom zmiešavania signálov :)
A na lampy 6P3S si tiež spomínam s bývalými kolegami, hlavne na to ako sa menili za prevádzky a opaľovali nám končeky prstov. Po čase sa však končeky stali necitlivé a tak sme si hovorili, že máme azbestové prsty. :D :D :D

VPL-30
Začínající uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 03.08. 2008 02:07

Re: Rádiolokačný diaľkomer P-37 - blok US

Příspěvek od VPL-30 » 07.08. 2008 18:58

Dr.Sova píše:Áno, už si spomínam. Tento blok bol na pracovnom mieste veliteľa umiestnený v pravo na samom vrchu a na pracovnom mieste operátora vpravo pod blokom zmiešavania signálov :)
A na lampy 6P3S si tiež spomínam s bývalými kolegami, hlavne na to ako sa menili za prevádzky a opaľovali nám končeky prstov. Po čase sa však končeky stali necitlivé a tak sme si hovorili, že máme azbestové prsty. :D :D :D
Též jsem měl parkrát popálené prsty, dokonce i s puchýři. Pak jsem za provozu elektronku vytahoval zásadně s kapesníkem, nebo hadrem v ruce a rychle ji odkládal na vroubkovaný "dielektrický koberec" na podlaze. A když výměna elektronek nepomohla, servo pořád zlobilo a cukalo, vyměnil se celý blok. Náhradní blok US byl v ZIP-u ( = Zapasnyj Instrument i Pribor).
No jo, bejvávalo...

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

Rádiolokačný diaľkomer P-37 - voz č.1

Příspěvek od Dr.Sova » 16.02. 2009 08:40

Podarilo sa mi nájsť zopár snímok z interiéru anténneho vozu č.1 súpravy P-37.
Jedná sa o elektrónkovú verziu používanú v maďarskej armáde, zaujímavé je, že do trasy prijímača bol nainštalovaný blok DMTI, čo je číslicové spracovanie videosignálov za účelom potlačenia falošných odrazov - CFAR.

Na prvom obrázku je zachytený pohľad na vysielač a prijímač (skriňa PRM-4) tretieho kanálu, a skriňa ŠU, miestne ovládanie a rozvádzač. Vľavo dvierka vysielača prvého kanálu.

Na ďalšej snímke sú prijímače druhého a štvrtého kanála. Vidno spleť koaxiálnych káblov, to sú signály z miestneho oscilátora do zmiešavača, signály z vlnovodu do ALK (automatické dolaďovanie kmitočtu) a podobne. Vidno útlmový člen na vlnovode do ktorého sa pripája merač RIP na meranie citlivosti prijímača.

Prijímač, zľava: blok UPČ (medzifrekvenčný zosilňovač), blok APČ (ALK), blok STAB-1 (napájací blok)

Na poslednej snímke je skriňa s miestnymi oscilátormi (MO). V hornej rade vidno bloky 2., 3., 4. kanálu vzadu v druhom rade MO 5.kanálu MO. Vedľa koherentné prijímače. Dole sú napájacie bloky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

Rádiolokačný diaľkomer P-37 - archívne dokumenty

Příspěvek od Dr.Sova » 01.07. 2009 20:42

Pri likvidácii osobných dokumentov som narazil na pár nevyužitých výtlačkov zápisov o technickom stave, nostalgicky som si zaspomínal na časy keď sa rušila posledná elektrónková P-37 v službách ASR. :x :x :x
Ponúkam Vám ku zhliadnutiu prvé strany zápisov o technickom stave celej súpravy P-37, elektrocentrál AD-50 a ESD-10. Všimnite si prosím, odpracované hodiny jednotlivých častí, súprava prekročila normu o vyše 5000 hodín (čo je polovička medziopravnej normy :) ) , elektrocentrála AD-50 nenatočila ani na medziopravnú normu a ESD-10 má trápnych 10 hodín. Tá ale skončila najlepšie, bola preúčtovaná do súpravy P-37M2 ev.č.700310 na Močiar, aj keď asi ani tam veľa nenatočila :) ESD-10 sa používala na napájanie prijímacej časti 1RL51M Fáza (http://forum.presscont.eu/forum/viewtop ... f=20&t=436 ), elektrocentrála AD-50 sa používala ako záložný zdroj celej súpravy, po príchode na Skalité sa len pretáčala pri týždenných predpísaných prácach (po novom technické ošetrenie TO1)

Zápisy o technickom stave sa vypisovali hlavne pri zrušení techniky, napríklad z dôvodu poruchy, havárie alebo pri skončení životnosti. Zápisy na obrázkoch sú písané na pravekom počítači v textovom editore T602 a tlačené na ihličkovej tlačiarni cez kopírovací papier, čo sa prejavilo aj pri skenovaní, kontrast tlače voči papieru je malý. Preto som originálne skeny trošku upravil, kvôli čitateľnosti. :(
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Permaktron
Experimentátor
Příspěvky: 271
Registrován: 07.02. 2008 23:24
Bydliště: České království
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiolokačný diaľkomer P-37 - archívne dokumenty

Příspěvek od Permaktron » 08.07. 2009 19:58

Dr.Sova píše:Pri likvidácii osobných dokumentov som narazil na pár nevyužitých výtlačkov zápisov o technickom stave, nostalgicky som si zaspomínal na časy keď sa rušila posledná elektrónková P-37 v službách ASR. :x :x :x
Tak tomu říkám "archivní dokument"... Slovy klasika: "Historii nikdy nezopakuješ, tu musíš jenom prožít!" ;) Paráda! :lol:

tazzz
Začínající uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 08.08. 2009 11:41
Bydliště: Táborsko

Re: Rádiolokačný diaľkomer P-37 - archívne dokumenty

Příspěvek od tazzz » 08.08. 2009 13:07

:roll: V ČSLA bylo pozoruhodné, že stejný cár papíru se používal na předávání, výměnu nebo rušení celého kompletu, ale také jeho částí (ve zmiňovaném případě EC) od elektrocentrál až po sledované elektronky (zpravidla magnetrony, permaktrony, tyratrony, LPV, klystrony a jiné vehementy obsahující stříbro nebo podléhající z důvodů různých frekvencí atp zvláštnímu režimu).Vždy jsem tvrdil, že by stačil jeden velký větrák a šli bychom do pekel.Pamatuji si, jak jsem psal hromadu těchto přiblblých "dokumentů" na každou elektronku, kterou potom v rušícím středisku v Olomouci rozflákali kladivem a co udělal mjr.Petr (svého času šéf rušícího střediska a skvělý chlapík) s těmito papíry si nechci ani domýšlet.Na druhé straně zase nebyl problém si tam opatřit chybějící součástku, napsat k tomu nějaký ten cár a součástka byla zase na světě.
Možná by bylo dobré zveřejnit části jediného dokumentu, který byl o něčem, a to TD1 a TD2, který na svoji dobu a neskutečný bordel, který v armádě panoval a panuje, reálně ukazoval stav RL zařízení a člověk se tam někdy dočetl zajímavé story - např. můj první RL, který jsem přebíral (Hrašovík) v r.1984 byl už trochu obstarožnější kousek a mezi prvními náčelníky, kteří jej opečovávali byl např.por.RABAS, známý to otec ertéváků.
Takže jak vidno i nenáviděná provozní dokumentace měla své kouzlo.

tazzz
Začínající uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 08.08. 2009 11:41
Bydliště: Táborsko

Re: NRZ vs. AO

Příspěvek od tazzz » 08.08. 2009 14:03

Přesně tak. Aktivka (AO) umožňovala sledovat cíl dlouho před tím, než RL zachytil jeho echo signál (např. nebyl problém vidět stíhače i na vzdálenost 240 km. NRZ umožňoval rozpoznání vlastních letounů pomocí kódových filtrů 1 - 12 (když člověk nevěděl, strčil tam 7 a ta fungovala téměř vždy), které se měnily v anténním voze, zpravidla cca každé 4 hodiny.
Pro zobrazení odrazu NRZ se v indikačce musel sepnout "zapros K". Problém byl ale v tom, že signál NRZ a AO byl podstatně větší než signál echa a při přiblížení se jen podle něj přesně nedala určit poloha cíle - délka odrazu NRZ byla zpravidla na obrazovce 10 km v kruhovém obzoru, ale při vzdálenosti do 50 km se odraz cukru objevil např. v azimutu 50 až 180 stupňů nebo i celokruhově.
Při létání a výškových manévrech cílů (echa stíhačů nebyla vždy vidět, nemluvě o pozemních odrazech, rušení atd.) se to řešilo spoluprací výškoměru (u P-37 zpravidla PRV 11). Někde se používal i výnos z RLV v indikačce dálkoměru, kdy se po najetí na požadovaný cíl "nakáčal" výškoměr a polohu upřesnil (podobně jako ve VOZDUCHu nebo SAMECHOVu).
Celkově tedy aktivka i NRZ pomáhaly při vedení provozu, ale nutno říci, že P-37 (vzhledem k decimetrovému pásmu) nikdy nedosahovala kvalit a možností K-66, P-14 a RL42, které se používaly např. v Třebotovicích nebo v Drnově u Slaného (u těchto dálkoměru se používaly výkonější a sofistikovanější výškoměry jako PRV-17 s možností celokruhového vyhledávání).

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

NRZ vs.AO

Příspěvek od Dr.Sova » 12.08. 2009 16:39

Len pre upresnenie je ešte nutné dodať, že pri navádzaní vlastných stíhačov počas letových akcií, sa na navádzacích stanovištiach (NS) stíhacieho letectva používali výnosné indikátory z diaľkomeru i z výškomeru. Diaľkomer sa používal pre, nazval by som to "orientačné", určenie polohy a výškomer zabezpečoval zistenie presnej polohy počas manévrovania cieľa alebo stíhača. či už v o výške alebo v azimute. Pokiaľ prostriedky, ktoré zabezpečovali lety, pracovali aj do pravidelného grafikonu, vyčleňoval sa pre NS ešte jeden výškomer pre zabezpečenie letovej akcie vlastného letectva.
Staršia verzia P-37, ktorá mala vo voze č.2 indikátor IAD (indikátor azimut-diaľka, pre presnejšie navedenie stíhača na cieľ) mala dokonca vyhradené miesto pre výnosný indikátor z výškomeru PRV-11.
Odpovede (signály AO) z vlastných stíhačov v blízkosti postavenia rádiolokátora boli dosť silné, preto sa na reflektor hornej antény pridávala doplnková anténa, ktorá slúžila na potlačenie odpovedí z bočných a hlavne zadnej slučky smerovej charakteristiky antény. Ale to už som niekde písal, myslím :idea:

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

Rádiolokačný diaľkomer P-37 - voz č.2

Příspěvek od Dr.Sova » 15.12. 2009 15:20

Prikladám zopár fotočiek indikačného vozu súpravy P-37, jedná sa o staršiu verziu, čomu nasvedčuje indikátor Azimut-Diaľka, skriňa ZN-4 a doplnkový ventilátor na ľavom krídle vstupných dverí. :)

Viacej záberov, zatiaľ bez popisu je tu:

http://picasaweb.google.sk/ArnostBlazej ... ilovic2009#
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

Rádiolokačný diaľkomer P-37 - detaily antény

Příspěvek od Dr.Sova » 03.05. 2010 09:05

Na stránke http://www.primeportal.net/trucks/carrey/p-37_radar/ je zopár krásnych detailov vozu č.1 rádiolokátora P-37 (bez ďalšieho písmena). Ponúkam zopár z nich aj s popisom :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

magnetron
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: 13.03. 2008 20:46

Re: Vysielacia elektrónka - magnetrón Mi-29

Příspěvek od magnetron » 03.05. 2010 09:53

Dr.Sova píše:Vysielače P-37 pracovali na pevných frekvenciách, vysielacia elektrónka bol magnetrón, typ Mi-29. Každý kanál mal svoje písmeno, Mi-29G pre prvý kanál, Mi-29Ž druhý kanál, Mi-29V tretí kanál, Mi-29B štvrtý kanál, Mi-29D piaty kanál, pracovné frekvencie v rozpätí (2800-3100)MHz
Pomůcka pro vysílače Gagarin Žil V Bolšom Dome

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

Česká modernizácia P-37

Příspěvek od Dr.Sova » 03.12. 2011 02:40

Článok z časopisu ATM, niekedy okolo roku 1999.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Ivanhoe
Znalec
Příspěvky: 30
Registrován: 19.07. 2008 11:41

Re: Tam, kde střeží oblohu

Příspěvek od Ivanhoe » 06.06. 2012 13:11

Dr.Sova píše:P.S.: Na jednom snímku (http://www.mocr.army.cz/scripts/detail. ... tmplid=122) je nejaký hybrid, ktorý sa podobá na P-37 ale nemá na dolnom žiariči systém polarizácie. Niečo podobné som videl aj v Poličke, je to nejaká modernizovaná verzia, alebo len relikvia?? Ďakujem.
Z dôvodu rušenia internetových frekvencii FWA 3,5 musela byť prevedena úprava vlnovodných trás. Bol zmenený žiarič, vymontovaná polarizácia a vložené vlnovodné filtre.

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

P-37 bez polarizácie

Příspěvek od Dr.Sova » 06.06. 2012 23:43

Ivanhoe píše:Z dôvodu rušenia internetových frekvencii FWA 3,5 musela byť prevedena úprava vlnovodných trás. Bol zmenený žiarič, vymontovaná polarizácia a vložené vlnovodné filtre.
Ďakujem. Nejde mi však do hlavy, aký význam má úprava vlnovodného systému a odmontovanie polarizácie keď sa nemenili magnetróny (vysielacie elektrónky), ktoré vysielajú stále na tej istej frekvencii ako pred "úpravou".

P.S. Dá sa niekde nájsť viacej detailov o tejto "dorabotke"?

Ivanhoe
Znalec
Příspěvky: 30
Registrován: 19.07. 2008 11:41

Re: Radiolokační dálkoměr P-37

Příspěvek od Ivanhoe » 22.06. 2012 15:28

Pri surfovani na ruských webových stránkach som narážal na iný názov P-37. Môžem sa mýliť, ale i tak preposielam kopírovaný text z ruských stránok.

П-37 "Меч" (1РЛ139) - радиолокационная станция

Ivanhoe
Znalec
Příspěvky: 30
Registrován: 19.07. 2008 11:41

Re: P-37 bez polarizácie

Příspěvek od Ivanhoe » 28.06. 2012 13:14

Dr.Sova píše:
Ivanhoe píše:Z dôvodu rušenia internetových frekvencii FWA 3,5 musela byť prevedena úprava vlnovodných trás. Bol zmenený žiarič, vymontovaná polarizácia a vložené vlnovodné filtre.
Ďakujem. Nejde mi však do hlavy, aký význam má úprava vlnovodného systému a odmontovanie polarizácie keď sa nemenili magnetróny (vysielacie elektrónky), ktoré vysielajú stále na tej istej frekvencii ako pred "úpravou".

P.S. Dá sa niekde nájsť viacej detailov o tejto "dorabotke"?
Jednalo sa o rozsiahlejšie riešenie na odstranenie rušenia. Jeden z krokov bolo tiež odstranenie polarizácie. V následujúcich dňoch prejdú aj slovenské P-37MSK stejnou úpravou.

Dr.Sova
Expert
Příspěvky: 398
Registrován: 04.03. 2008 02:22
Bydliště: Skalité

Re: P-37 bez polarizácie

Příspěvek od Dr.Sova » 28.06. 2012 23:04

Ivanhoe píše:Jednalo sa o rozsiahlejšie riešenie na odstranenie rušenia. Jeden z krokov bolo tiež odstranenie polarizácie. V následujúcich dňoch prejdú aj slovenské P-37MSK stejnou úpravou.
Niečo sa spomínalo aj forum.fortifikace.net, tam sa spomínajú vlnovodné filtre (asi kvôli harmonickým frekvenciám). Tomu by som rozumel.

Polarizácia ako taká stratila na význame zavedením číslicového spracovania signálu, avšak nezabudnem na obrazovku v P-37, keď mlieko na obrazovke polarizácia vyčistila dočista, lepšie ako nový Perwol. :lol:

Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 842
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Re: Radiolokační dálkoměr P-37

Příspěvek od Netopýr » 29.06. 2012 09:29

Pánové, jelikož jste se v tématu "PVO Česka v médiích" - ve své diskuzi - dostali "off-topic", tak jsem Vám to přehodil sem. :o
P.S. A můžete pokračovat - na "magnetrónovej vlnke" - vesele dál... :lol:

Jačejka
Expert
Příspěvky: 207
Registrován: 06.05. 2008 18:43

Re: P-37 bez polarizácie

Příspěvek od Jačejka » 03.01. 2015 21:26

Dr.Sova píše:
Ivanhoe píše:Z dôvodu rušenia internetových frekvencii FWA 3,5 musela byť prevedena úprava vlnovodných trás. Bol zmenený žiarič, vymontovaná polarizácia a vložené vlnovodné filtre.
Ďakujem. Nejde mi však do hlavy, aký význam má úprava vlnovodného systému a odmontovanie polarizácie keď sa nemenili magnetróny (vysielacie elektrónky), ktoré vysielajú stále na tej istej frekvencii ako pred "úpravou".

P.S. Dá sa niekde nájsť viacej detailov o tejto "dorabotke"?
Protože jsem se okolo této modernizace motal, mohu podat několik informací. Modernizaci provedla RETIA Pardubice. Nejprve byl zhotoven prototyp, který jako první pracoval na stanovišti Nepolisy. Na základě dobrých zkušeností s náhradou EPV za parametrické zesilovače byly z programu CP5A0035 modernizované dvě P-37. Jedna P-37 byla modernizována z českých financí. Z českých peněz byly upraveny přijímače u jednoho přístroje a původní prototyp byl dotažen na "úroveň". Celkem čtyři radary. Peníze z programu CP zabezpečily modernizaci přijímačů a úpravu vysílačů tak, aby radar pracoval v souladu s Národní Kmitočtovou Tabulkou nejméně v segmentu, kde byla radarová služba na sekundární bázi. Tedy abychom se vešli do předpisu pro elmg. koexistenci. Došlo k přeladění 2. vysílače.
Problémy se vyskytly ve vzájemném ovlivňování místních oscilátorů přijímačů, docházelo ke strhávání frekvencí. To se podařilo odstranit. Potom se do vlnovodných tras montovaly filtry, aby se vyčistilo spektrum do žádoucích hranic. Došlo i na výměnu magnetronů za jinou konstrukci.

Ivanhoe
Znalec
Příspěvky: 30
Registrován: 19.07. 2008 11:41

Re: Rádiolokačný diaľkomer P-37 - voz č.2

Příspěvek od Ivanhoe » 27.02. 2015 12:50

Radiolokátor P-37 ev.č. 510 170 som preberal v lete 1988 z Nepolis od npor. Šilera a v roku 1994 som ho vo VOZ Horka na Morave rušil. Umiestnený bol na rtr. Senožaty. Koncom roku 1988 bol na 2. GO.

Odpovědět

Zpět na „Technické prostředky a zařízení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host