30mm PLdvK vz.53/59 na raketových oddílech

Od protiletadlových kanónů až po stacionární nebo mobilní protiletadlové či protiraketové komplexy, od teodolitů po sofistikované systémy řízení palby, automatizované systémy, přenosové a komunikační prostředky.

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
penzista
Specialista
Příspěvky: 52
Registrován: 07.02. 2010 16:55

30mm PLdvK vz.53/59 na raketových oddílech

Příspěvek od penzista » 21.07. 2011 23:04

Toto téma se v příspěvcích nikde neobjevuje, proto bych chtěl otevřít k tomu diskusi. :o Matně si vzpomínám z ŠDZ, že tam padla zmínka o tom, že po zkušenostech z konfliktů ve Vietnamu, ze Šestidenní války a Sinajského konfliktu údajně došlo k posílení vlastní obrany oddílů o dvojče. Problém byl v tom, že pokud se bitevník či vrtulník dostal dovnitř PÚP v okruhu cca 6 km okolo oddílu, tak oddíl proti němu nemohl použít raketu viz.TTD. a byl vystaven beztrestnému útoku ( pokud nemohl zasáhnout sousední oddíl, např. náš 4.plro D.Lužná nemohl přijít na pomoc Lozornu, protože to bylo za 300 m kopcem Malých Karpat a opačně). :shock: Jako VČ jsem měl v četě i družstvo obsluhující 30mmPldvk. Tehdy to byl dvojkanon s podávacími stoly bez zásobníků, nabíjel se tam pás tuším 8 ks nábojů a pohon byl na autobaterii. Družstvo se začalo cvičit asi dva měsíce před střelbami v létě 1976 v Kežmarku. Tehdy naše družstvo a kanón svob. tuším Pěnčíka dostal výtečné hodnocení a ustřelili i vlečné lano. :mrgreen: :shock: Jinak se kanˇon asi dvakrát použil pro klamání nepřítele. :roll: Po žních na Žitném ostrově se s V3S vytáhl na pole nedaleko obce D. Lužná u hlavní silnice a celý den si tam s ním hráli a možná někde za bukem to sledovali kontráši. :geek: :ugeek:
Mne by zajímalo od kdy došlo vyzbrojení oddílů kanóny, zda byly vyzbrojeny všechny odd. v sestavě PVOS případně i TO. Dále jak byla vypracována Bojová služba pro kanóny, komu byly podřízeny, jak probíhalo velení, případně přidělování cílů. Pokud si pamatuji, tak tehdy v PoSy se při poplachu Žichovice kanony nijak neaktivovaly, ke kanonu by si muselo družstvo dotáhnout zelený kabel PT a pokud by rozhodoval VO, tak to by určitě tehdy Matůš nějaké letadlo aktivně sestřelil i bez přidělění z Hlohovce. :twisted: :? Kdy byla tato výzbroj zrušena? :?
Dejte něco do placu, např. Franta2, ten ty doby rakeťáckých druhohor určitě pamatuje.

sadovsky
Začínající uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 03.10. 2012 09:11

Re: 30mm PLdvK vz.53/59 na raketových oddílech

Příspěvek od sadovsky » 19.11. 2012 08:15

Přehvozdí a Buková Lhota, 5.plro a 6.plro 71.plrb.
Každý měl 4 děla, ale jen po jednom v palebném postavení v objektu C na nejvyšším bodu, spojení s VS pouze polním tel. ostatni děla byla v Bečku v garaži. Aktivace z garaží byla rychlá, cvicilo se na hřišti v Béčku. Dělo se přivezlo na misto, odpojilo, znivelovalo( kola se zvedla převodem přes hlavně, to dosedlo na 4 nivelační talíře a těmi se dalo do vodováhy). V druhém pohotovostním stupni byl limit do 6 minut jako uvedení raket ke střelbě. Náboje: průbojné a tříštivé s nastavenim výšky exploze. V pásu po 12 na každou hlaveň. Vyzbroj děly byla minimalne r. od 1969 na všech 6 oddílech 71 brigády + Vidoul( VS) a Zličín( Záložní vel. stanoviště)

Mirek Sadovský, služba na 6 oddíle 1969- 70 a 5 oddíle 1970 - 71.

Odpovědět

Zpět na „Zbraňové a technické systémy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host