Velitelství 3.rtb - Chomutov

Organizace velení a štábu, hlavní úkoly bojové a politické přípravy, bojová pohotovost (BoPo), pohotovostní systém (PoSy), lidé...

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Velitelství 3.rtb - Chomutov

Příspěvek od Netopýr » 17.02. 2008 00:35

Chomutovská brigáda RTV se v průběhu času nacházela na dvou místech v tomto bývalém okresním městě na severu Čech.
Nejprve to bylo zde, zhruba od počátku 60-tých let minulého století:
Loc: 50°27'48.365"N, 13°24'39.033"E
http://www.mapy.cz/#x=130790464@y=137322640@z=16@mm=F

Zde totiž stávala poměrně rozlehlá cihlová budova s přilehlým areálem, která vzala za své někdy počátkem 80-tých let.

A po dostavbě nového areálu na okraji města se velitelství, včetně brigádních opraven nacházelo zde:
Loc: 50°28'3.468"N, 13°25'43.309"E
http://www.mapy.cz/#x=130830368@y=137337232@z=16@mm=F

(na sever - velitelství, na jih - opravny). A to až do do svého zrušení jako 41. sektor průzkumu a uvědomování...

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Nášivky a odznaky

Příspěvek od Netopýr » 19.05. 2008 11:24

Fotografie první nášivky radiotechnického svazku v podobě, která nakonec nebyla schválena a přijata jako oficiální označení.
nasivka_3rtb_navrh.jpg
Zdroj: Archiv CS PVO
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Velitelství 3.rtb - Chomutov

Příspěvek od Netopýr » 22.05. 2008 20:47

Současný "předlikvidační" stav areálu bývalého velitelství a brigádních dílen na okraji města, kde má být údajně vybudován zimní stadión... :shock:
velitelstvi_3rtb_01.jpg
velitelstvi_3rtb_02.jpg
velitelstvi_3rtb_03.jpg
velitelstvi_3rtb_04.jpg
velitelstvi_3rtb_05.jpg
Zdroj: Archiv CS PVO, Foto: Jačejka

Permaktron
Experimentátor
Kontaktovat uživatele:

Vzpomínky na Chomutov a okolí...

Příspěvek od Permaktron » 08.11. 2008 10:39

Do naší redakce jsme obdrželi e-mail od jednoho našeho čtenáře, který v něm vzpomíná na své vojenské začátky v Chomutově před více než třiceti lety...

V roce 1976 jsem nastoupil jako záklaďák do Chomutova do starých kasáren Júlia Fučíka.
Po přijímači jsem šel na cca 4-5 měsíců na výcvik radiodálnopisce do Chrudimi.
Po návratu jsem měl být určen na tzv. "D" a to měly být podle velitele Vidoule. Protože jsem byl Pražák, tak mi velitel "zařídil", že zůstanu v Chomutově. V Chomutově jsme pak nebyli v hlavních kasárnách J.F ve městě, ale na okraji Chomutova na tzv. "B", což byl jednopatrový papírový barák, jaké jsou ještě dnes vidět pro stavební dělníky apod. Naproti němu byla jídelna, pak kotelna a víc si moc nepamatuju. Pokud jsem náhodou chytil nějakou službu v Chomutově, tak jsme tam vpohodě chodili pěšky, což pro nás bylo docela fajn. Mohli jsme si koupit něco k jídlu. Strava dovážená multikárou na "B" bývala hrozná a prvoročák neměl v podstatě nárok na maso.
Bylo to dost podporované velitelem. V 16 hod. šel domu a o zbytek se postarali "mazáci". Tak to prostě tehdy fungovalo. Odtud jsme jezdili do služby do Lažan na VS. Zažil jsem tam i řešení únosu našeho dopravního letadla. Přibližně v 9/1977 (?) byla reorganizace a převelili mne do Větrušic.
Píšu to proto, že jsem tu viděl na fóru, že "B" by mělo být v Lažanech.
Třeba moje vzpomínky nejsou k ničemu, celé fórum jsem nepřečetl, ale třeba...
Nebyla to lehká služba. Služby byly vlastně jeden a půl roku ob 24 hod.
Jídlo nestálo za nic. Přídavky na služby si brali mazáci pod tichým souhlasem velitelů. Po pár letech v civilu jsem se naprostou náhodou, a nikdy v té době bych nevěřil, že by to tak mohlo být, stal vojákem z povolání a sloužil jsem až do roku 2004 na místě, kde se již tehdy pracovalo na velmi profesionální úrovni. Žádné stěhování, žádná "pakárna", prostě skvělá práce. Nelituji.
PS: z té Chrudimi se nás do Chomutova vrátilo pár a většinou Pražáci. Tu mazáckou vojnu jsme vydrželi a po nás se kluci měli daleko lépe. Nelze povolit ve všem, ale nebylo násilí, nebylo braní jídla, přídavků za službu a všech těch, byť pár kluků, kteří se se mnou z té Chrudimi vrátili, tak jsem si jich moc vážil za to, že v tom takto nepokračovali.
JAN

Moc a moc děkujeme. :)

Jačejka
Expert

Příspěvek od Jačejka » 31.05. 2009 11:06

Průběh stavebních prací při výstavbě sportovního centra na bývalém nádvoří kasáren 3.rtb.
DSC00514.JPG
DSC00509.JPG
DSC00506.JPG
DSC00589.JPG
DSC00512.JPG
Likvidace dílen.JPG
Likvidace dílen1.JPG
Pohled na bránu.JPG
DSC00578.JPG
DSC00579.JPG
DSC00582.JPG
DSC00584.JPG
DSC00585.JPG
DSC00586.JPG
DSC00587.JPG
Naposledy upravil(a) Jačejka dne 04.08. 2009 21:52, celkem upraveno 6 x.

Jačejka
Expert

Re: Vzpomínky na Chomutov a okolí...

Příspěvek od Jačejka » 31.05. 2009 11:26

Permaktron píše:Do naší redakce jsme obdrželi e-mail od jednoho našeho čtenáře, který v něm vzpomíná na své vojenské začátky v Chomutově před více než třiceti lety...

V roce 1976 jsem nastoupil jako záklaďák do Chomutova do starých kasáren Júlia Fučíka.
Po přijímači jsem šel na cca 4-5 měsíců na výcvik radiodálnopisce do Chrudimi.
Po návratu jsem měl být určen na tzv. "D" a to měly být podle velitele Vidoule. Protože jsem byl Pražák, tak mi velitel "zařídil", že zůstanu v Chomutově. V Chomutově jsme pak nebyli v hlavních kasárnách J.F ve městě, ale na okraji Chomutova na tzv. "B", což byl jednopatrový papírový barák, jaké jsou ještě dnes vidět pro stavební dělníky apod. Naproti němu byla jídelna, pak kotelna a víc si moc nepamatuju. Pokud jsem náhodou chytil nějakou službu v Chomutově, tak jsme tam vpohodě chodili pěšky, což pro nás bylo docela fajn. Mohli jsme si koupit něco k jídlu. Strava dovážená multikárou na "B" bývala hrozná a prvoročák neměl v podstatě nárok na maso.
Bylo to dost podporované velitelem. V 16 hod. šel domu a o zbytek se postarali "mazáci". Tak to prostě tehdy fungovalo. Odtud jsme jezdili do služby do Lažan na VS. Zažil jsem tam i řešení únosu našeho dopravního letadla. Přibližně v 9/1977 (?) byla reorganizace a převelili mne do Větrušic.
Píšu to proto, že jsem tu viděl na fóru, že "B" by mělo být v Lažanech.
Třeba moje vzpomínky nejsou k ničemu, celé fórum jsem nepřečetl, ale třeba...
Nebyla to lehká služba. Služby byly vlastně jeden a půl roku ob 24 hod.
Jídlo nestálo za nic. Přídavky na služby si brali mazáci pod tichým souhlasem velitelů. Po pár letech v civilu jsem se naprostou náhodou, a nikdy v té době bych nevěřil, že by to tak mohlo být, stal vojákem z povolání a sloužil jsem až do roku 2004 na místě, kde se již tehdy pracovalo na velmi profesionální úrovni. Žádné stěhování, žádná "pakárna", prostě skvělá práce. Nelituji.
PS: z té Chrudimi se nás do Chomutova vrátilo pár a většinou Pražáci. Tu mazáckou vojnu jsme vydrželi a po nás se kluci měli daleko lépe. Nelze povolit ve všem, ale nebylo násilí, nebylo braní jídla, přídavků za službu a všech těch, byť pár kluků, kteří se se mnou z té Chrudimi vrátili, tak jsem si jich moc vážil za to, že v tom takto nepokračovali.
JAN

Moc a moc děkujeme. :)
Pisatel sloužil na PRSU v ulici Karolíny Světlé u kina OKO. Původně zde byl dislokován UAV, který byl s 510. MRTU sloučen v roce 1973. Označení rota "B" platilo u 51.rtpr. až do roku 1977. Když byly rtpr přepodřízeny do brigády, tak se měnila dislokace do Lažan a označení podřízených jednotek. "A" - rota velení, "B" - 510. mrtr, "C" - 511. rtr, "D" - 512. rtr.

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopýr » 31.05. 2009 20:24

Jačejka píše:Průběh stavebních prací při výstavbě sportovního centra na bývalém nádvoří kasáren 3.rtb.
Koukám, že paní primátorka Řápková to má u vás vše plně pod kontrolou... :lol:
Šikovná baba! Jenom doufám, že to nedopadne stejně, jako s tou "privatizací" Kamencového jezera. :o
P.S. Jen tak přemýšlím, co by na to říkal "ertévácký taťka" Rabas? :D

Jačejka
Expert

Příspěvek od Jačejka » 18.08. 2009 17:30

ZVT brigády major Ing. Otakar Sláma, major Vosejpka a představitel VS generál Gromov a jeho zástupce.jpg
mjr.Vosejpka, mjr. Ing. Sláma O. a návštěva ze Severní skupiny vojsk v Německu.jpg

Permaktron
Experimentátor
Kontaktovat uživatele:

Historické ortofotosnímky

Příspěvek od Permaktron » 25.05. 2011 17:49

Jelikož se nezadržitelně blíží doba, kdy z MAPY.CZ zmizí starší letecké snímky areálu kasáren velitelství 3.rtb a brigádních dílen, dovolil jsem si je zachovat pro budoucnost... :)
kasarna_chomutov_2006.jpg
kasarna_chomutov_2003.jpg
Zdroj: MAPY.CZ

Jačejka
Expert

Velitelství 3.rtb - Chomutov-Den válečných veteránů 2019

Příspěvek od Jačejka » 02.12. 2019 19:06

Už jenom vzpomínáme na ty, kteří s námi sloužili.
DSC_0636.jpg

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Velitelství 3.rtb - Chomutov-Den válečných veteránů 2019

Příspěvek od Netopýr » 10.12. 2019 20:09

Jačejka píše:
02.12. 2019 19:06
Už jenom vzpomínáme na ty, kteří s námi sloužili.
DSC_0636.jpg
SUPER! ;)
P.S. Proč jsi nezazvonil? :o

Odpovědět

Zpět na „Velitelství radiotechnických brigád“