PLRK 9K37M BUK v tehdejší ČSLA

Od protiletadlových kanónů až po mobilní protiletadlové a protiraketové komplety, od teodolitů po sofistikované systémy řízení palby, automatizované systémy, radiolokační technika, přenosové a komunikační prostředky.

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
JUTON
Pokročilý uživatel

PLRK 9K37M BUK v tehdejší ČSLA

Příspěvek od JUTON » 24.07. 2014 19:57

Moc se o tom nepíše, v roce 1990 se mělo přebírat v Jíncích několik oddílů tohoto systému.ČR měla být tehdy prvním zahraničním odběratelem, potom se jim po politických změnách stalo Finsko. Jsou pamětníci školení (byl jsem mezi nimi) na tento systém v Kyjevě. Rozhodně se asi nebudou ztotožňovat s myšlenkou "médií", že to mohou obsluhovat a "pálit" náhodné a nevycvičené obsluhy (viz. portál idnes a druzí tzv.odborníci na techniku PVO!!!!).

PepikW
Začínající uživatel

Re: PLRK 9K37M BUK v tehdejší ČSLA

Příspěvek od PepikW » 01.06. 2018 08:24

Zdravím JUTONe, mám dotaz k Buku v souvislosti se sestřelením Malajského dopraváku. Nerad bych sem zatahoval nějaké politikaření, nebo propagandu. Pokud admin uzná, že je to mimo téma, klidně ať to smázne. Ten případ mě zajímá, sleduju ho od počátku a sestřel Bukem je jistý, když i ruská strana potvrdila nepřítomnost vojenského letadla v oblasti. Jsem skeptik a odpůrce konspiračních teorií, takže na úmyslný sestřel cizího civilního letadla skutečně nevěřim, zbývá mi tedy omyl. A na to se chci zeptat, protože rakety (na rozdíl od letadel) znám jen od pohledu :-)
Odpalovací zařízení rozhodně nemůže ovládat traktorista, nebo horník, tedy buď obsluha "ve službě", nebo "dobrovolníci" kteří před krátkou dobou u zbraně sloužili. Co vím, tak odpalovací vozidlo je vybavené střeleckým radiolokátorem, ale netušim jaká data z něj lezou. Spolupráce s přehledovým radiolokátorem a velitelským vozidlem asi vůbec nebyla a situace určitě byla "bojová", bylo to období nejtěžších bojů, grady aj. létaly z obou stran denně, času na přípravu ke střelbě asi moc nebylo. Přilétající (ohlášený zřejmě nějakým "nadřízeným") vysoko letící cíl může být ve vhodné vzdálenosti kolik - dvě, tři minuty? A netušim, jak dlouho trvá příprava k palbě. Jaká je tedy možnost, nebo pravděpodobnost, omylu a neúmyslného zaměření civilního letadla (cca. 10tis.m a 900km/h) s domněnkou, že to je vojenský transportní letoun (Il-76, An-70 ...)?
Rád bych si udělal pro sebe trochu jasněji v celé události. Děkuji.

Odpovědět

Zpět na „Zbraňové a technické systémy“