ÚVS PVOS - Stará Boleslav

Samostatný přehled významných velitelských stanovišť, která sloužila hotovostním a bojovým směnám k velení a řízení vojsk.

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

ÚVS PVOS - Stará Boleslav

Příspěvek od Netopýr » 19.02. 2008 17:32

Bývalé ÚVS PVOS ČSSR se dnes jmenuje ANCC (Národní středisko řízení a velení) a patří do sestavy 26. pluku velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav. Něco málo informací naleznete zde:
http://pvrpz.army.cz/
sbv_uvs.jpg
sbv_uvs_a.jpg
Odtud pochází i dvě fotografie, na kterých je bývalý SBV čili sál bojového velení a na druhé pracoviště náčelníka technických souborů (všeho, co souvisí se zabezpečením chodu tohoto objektu (voda, vzduch, elektro apod.)
tech_soubory_uvs.jpg
Ještě k té fotografii SBV. Vlevo za zdí se nacházelo PIS tedy průzkumné informační středisko, kam se sbíhala RLI (radiolokační informace) od všech prostředků RTV vyčleněných do PoSy (pohotovostního systému)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Permaktron
Experimentátor
Kontaktovat uživatele:

Současné využití objektu

Příspěvek od Permaktron » 21.02. 2008 14:31

Po dlohodobé výluce z důvodů rekonstrukce celého objektu bylo Středisko řízení a uvědomování ve Staré Boleslavi slavnostně znovuotevřeno... ;)
CRC_Stara_Boleslav_01.jpg
CRC_Stara_Boleslav_02.jpg
Zdroj: A-Report č.4/2008

viktor
Začínající uživatel

Re: ÚVS PVOS - Stará Boleslav

Příspěvek od viktor » 27.01. 2009 06:36

Dobrý den, prosím o informaci (a eventuelně vymazání mého nevhodně umístěného příspěvku).......
V letech 1982-84 jsem sloužil na Velitelství PVOS ve Staré Boleslavi jako "hotovostní řidič", který v případě narušení vzdušného prostoru musel do 3 minut vyjet a ve služebních bytech ve Staré Boleslavi vyzvednout příslušného - službu konajícího generála - a odvézt ho v limitu na stanoviště několikapatrového, silně střeženého podzemního objektu, umístěného asi 3km od kasáren, v lesích.
http://www.mapy.cz/#x=133678528@y=136425760@z=15@mm=FP

Mohu vědět, jak se toto velitelské stanoviště (říkali jsme mu bunkr) oficiálně jmenovalo a jaké je jeho dnešní využití?
Děkuji.

Viktor

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopýr » 27.01. 2009 12:30

To Viktor!

Trefa do černého! :lol:
Tvůj příspěvek je umístěn ve správném tématu, takže všechny odpovědi na tvoje otázky jsou zde obsaženy... ;)

P.S. Jinak se skláníme před Tvojí pamětí! :o

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

NCC alias Národní středisko velení VzS AČR

Příspěvek od Netopýr » 01.03. 2009 19:19

Bývalé ÚVS PVOS prošlo po roce 1989 soustavou různých reorganizací a změn názvu. Dislokace a primární účel ovšem zůstaly stejné.
Také se měnil znak a pamětní plakety... ;)
znak_NSVVS.jpg
plaketa_NSVVS.jpg
Zdroj: Archiv CS PVO

shooter
Začínající uživatel

Příspěvek od shooter » 19.02. 2012 20:40

viktor píše:Dobrý den, prosím o informaci (a eventuelně vymazání mého nevhodně umístěného příspěvku).......
V letech 1982-84 jsem sloužil na Velitelství PVOS ve Staré Boleslavi jako "hotovostní řidič", který v případě narušení vzdušného prostoru musel do 3 minut vyjet a ve služebních bytech ve Staré Boleslavi vyzvednout příslušného - službu konajícího generála - a odvézt ho v limitu na stanoviště několikapatrového, silně střeženého podzemního objektu, umístěného asi 3km od kasáren, v lesích.
http://www.mapy.cz/#x=133678528@y=136425760@z=15@mm=FP

Mohu vědět, jak se toto velitelské stanoviště (říkali jsme mu bunkr) oficiálně jmenovalo a jaké je jeho dnešní využití?
Děkuji.

Viktor
Ak ma pamat neklame tak kryci nazov bol 26. alebo 27. sklad leteckeho materialu a cislo utvaru bolo VU 4313.

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopýr » 20.02. 2012 18:44

shooter píše:Ak ma pamat neklame tak kryci nazov bol 26. alebo 27. sklad leteckeho materialu a cislo utvaru bolo VU 4313.
Pamäť ťa neklame! :lol:

PeDr
Začínající uživatel

Příspěvek od PeDr » 17.04. 2013 11:40

Dříve se již za první bránu - již neexistující (konec plechového plotu vojenské policie) - volně nesmělo. Náš útvar, myslím VÚ 6650, byl soustředěn za tímto plotem ve čtyřech barácích:
1. dozorčí útvaru
2. prázdný
3. PVS (politicko-výchovná světnice) a sklady
4. ložnice
Dolů do bunkru jsme chodili uklízet pouze chodby a WC. Před cvičením Varšavské smlouvy i ložnice. Na hlavním sále jsem byl za celé dva roky pouze jednou (asi na pět minut). Tento prostor byl pro záklaďáky zapovězen. Vzpomínám si na úklid dlouhé chodby za panceřovanými vraty.
Nad vstupem do podzemí byly kanceláře velení, vedle jídelna a kuchyně, společná pro lampasáky i záklaďáky. Tudíž jídlo bylo dobré. :lol:
Jako záklaďáci jsme zajišťovali úklid, kuchyni, strážní službu, řídiče a dozorčí. Jezdilo se na kontroly zdroje pitné vody a kontrolu a opravy třetího oplocení.

Záklaďák 1986-1988

sa-001
Začínající uživatel

Příspěvek od sa-001 » 12.08. 2013 15:10

Pozdravujem všetkých tu na fóre, v rokoch 1988 - 1990 som bol ako vojak základnej služby v tu uvádzanom VÚ 6650 ako kuchár /tak že tá dobrá strava bola aj vďaka mne/, do uvedeného bunkru som ma ako kuchár prístup, nakoľko sme tam mali zásoby NZ ktoré sa tam obmieňali ale len do uvedeného skladu a na chodby /a občas aj do miestnosti noclahárne, kde spávali /, veď do iných priestorov viedli kódované dvere, bola to zaujmavá stavba a v tej dobe velice utajovaná, osobne počas mojej vojenskej služby som mal tú česť variť dvom vtedajším ministrom obrany Václavík a Vacek počas cvičenia, počas služby som tam spoznal mnoho dobrých ludí či už zo strany záklaďákov alebo lampasákov - ako sme ich vtedy volali a týmto by som ich aj rád pozdravil. Niekedy okolo roku 2006 som tam bol aj s manželkou /ktorú som tam spoznal VU 4313/ a deťmi a bol som prkvapený, že bývalé kasárne mužstva tam už nie sú a ani brána č. 1, no nevedel som či môžem ísť sa pozrieť až po bránu č. 2.

Samechov
Začínající uživatel

Příspěvek od Samechov » 05.02. 2015 19:12

Dovoluji si opravit popisek pod 3. obrázkem v příspěvku Netopýra. Nejedná se o velín oddělení technických souborů ale o velín provozních souborů. Pracoviště Technického oddělení bylo umístěno o 2 patra výše na úrovni balkónů sálů SBV a PIS. Provoz objektu zabezpečovala 2 oddělení: voda, vzduch, energie, vnitřní rozhlas a televizní okruh - Provozní oddělení; provoz technických zařízení ALMAZ, LETVIS, SEKTOR aj. Technické oddělení. Mimo tabulkové počty ÚVS zde mělo své prostory i Spojovací oddělení, které zabezpečovalo všechny druhy spojení včetně informačního toku signálu pro ASV.

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopýr » 11.02. 2015 22:24

Samechov píše:Dovoluji si opravit popisek pod 3. obrázkem v příspěvku Netopýra. Nejedná se o velín oddělení technických souborů ale o velín provozních souborů. Pracoviště Technického oddělení bylo umístěno o 2 patra výše na úrovni balkónů sálů SBV a PIS. Provoz objektu zabezpečovala 2 oddělení: voda, vzduch, energie, vnitřní rozhlas a televizní okruh - Provozní oddělení; provoz technických zařízení ALMAZ, LETVIS, SEKTOR aj. Technické oddělení. Mimo tabulkové počty ÚVS zde mělo své prostory i Spojovací oddělení, které zabezpečovalo všechny druhy spojení včetně informačního toku signálu pro ASV.
Díky Jardo, za upozornění! :)
Už jsem to opravil. To víš, ta paměť... :lol:
P.S. Škoda, že sem - z té dávné doby - nikdo známý ještě "nenašel cestu". :cry: Jsi..PRVNÍ! :D

Samechov
Začínající uživatel

Příspěvek od Samechov » 12.02. 2015 08:35

Nazdar, netuším sice s kým mám tu čest, ale vedeš to dobře. Kdyby po nás nic jiného nezůstalo, tak alespoň tyto vzpomínky, kdy armáda byla ještě armádou. Bohužel se nepodařilo zachránit technickou dokumentaci i když jedno paré bylo dlouho uloženo v trezorovně. Měl bych toho ale daleko více než jen tu poznámku k obrázkům včetně některých fotek z historie. Pokud by byl zájem napiš na soukromý mail. J.

javaj
Začínající uživatel

Příspěvek od javaj » 23.02. 2018 19:38

Hergot to by mě zajímalo jak se sem dostaly fotky SBV ode mne z balkonu technického sálu, kterého jsem byl několik let pánem. :D

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopýr » 23.02. 2018 19:56

javaj píše:
23.02. 2018 19:38
Hergot to by mě zajímalo jak se sem dostaly fotky SBV ode mne z balkonu technického sálu, kterého jsem byl několik let pánem. :D
Z oficiálních stránek MO ČR. :o :)

javaj
Začínající uživatel

Příspěvek od javaj » 23.02. 2018 20:08

Netopýr píše:
23.02. 2018 19:56
Z oficiálních stránek MO ČR. :o :)
Tak to jo, já už se lekl, že někdo zradil!
Dneska není po těch dvou sálech ani slechu, jsou tam místo nich dvě plnohodnotný patra po dvou sálech na půdorysu původních. Téměř. Jedinej důvod jejich obrovský dvoupatrový velikosti byly ty dvě Proximy, co promítaly vzdušnou na plátna.

Odpovědět

Zpět na „Velitelská stanoviště PVOS“