SVS 3.d PVOS a 3.rtb - Větrušice

Samostatný přehled významných velitelských stanovišť, která sloužila hotovostním a bojovým směnám k velení a řízení vojsk.

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 828
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

SVS 3.d PVOS a 3.rtb - Větrušice

Příspěvek od Netopýr » 19.02. 2008 17:41

Původní velitelské stanoviště se nacházelo v severní části dnešního objektu a sloužilo svému účelu téměř až do poloviny 80-tých let. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byla zahájena výstavba nového podpovrchového objektu. Ten měl splňovat požadovaná kritéria vzhledem k tomu, že na přelomu osmdesátých a devadesátých let se plánovala reorganizace stávající divize na 3. sbor PVOS. Také zavádění nových zbraňových systémů v PLRV, prostředků RTV a systémů velení a řízení - to vše muselo být při výstavbě nového VS zohledněno.
Akce "OHŘE" byla z pochopitelných důvodů "ostře sledovanou" stavbou, ze strany všech tehdejších orgánů, úřadů a institucí. Okolí stavby bylo po celou dobu pod neustálou kontrolou příslušníků VKR, kteří se zaměřovali především na pohyb vozů se západními SPZ a diplomatickým označením.
V současnosti je objekt využíván AČR.
Loc.: 50°17'51.265"N, 13°27'42.958"E
http://www.mapy.cz/#x=130893920@y=136730816@z=16@mm=F
vs_3.d PVOS a 3.rtb.jpg
detail_vs_3.d PVOS a 3.rtb.jpg
P.S. Areál bývalého 33. provozního praporu je v současnosti v nabídce MO ČR ke koupi, minimálně za 2 miliony Kč. ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 828
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Současné využití objektu

Příspěvek od Netopýr » 19.02. 2008 19:31

V současné době areál se zodolněným objektem slouží jako Středisko řízení a uvědomování, tzv. CRC - Control and Reporting Centre. Jedná se o záložní stanoviště ANCC ve Staré Boleslavi.
Blíže o tom v armádním čtrnáctideníku A-Report č. 23 z roku 2007:
A_report23_07_a.jpg
A_report23_07_b.jpg
Pro doplnění informací o současném využití zmiňovaného objektu:
http://www.army.cz/avis/vojenske_rozhle ... _4/114.htm
http://www.bvrpz.army.cz/organizacni_struktura.htm

P.S. A v příloze jedno usnesení Vlády ČR.... ;)
Propojení CRC s PLRV.pdf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 828
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Příběh pančovaného betonu...

Příspěvek od Netopýr » 19.02. 2008 19:33

Ze vzpomínek pamětníka:
Na každé stavbě "státně-bezpečnostního charakteru" muselo být vše pod neustálou kontrolou. Ani projekt "Ohře" nebyl výjimkou. Od samého počátku zahájení betonáže se z přiváženého betonu domýchávači (T-138, T-148) odebíraly tzv. vzorky. Což nebylo nic jiného, než ocelové formy ve tvaru krychle, které se naplnily přivezeným betonem... Po vytvrdnutí se odvážely do zkušebního ústavu v Praze, kde se zkoumala kvalita betonu. Zejména jeho pevnost, která se musela pohybovat v přesně určené dimenzi pro různé typy betonáže (základová deska, skořepina či rozprasková deska). V té době se odebíral beton ze žatecké Prefy...Při jednom z testů, který proběhnul na samém začátku betonáže tzv. základové desky, se zjistilo, že betonová směs neodpovídá přísným normám pro tuto fázi výstavby.
V okamžiku, kdy se toto zjistilo, daly se do pohybu bezpečnostní složky...Kontráši společně s StB si rozdělili úkoly a pozatýkali několik zaměstnanců betonárky, kteří nedodržovali technologické postupy při výrobě vysokokvalitního betonu. Jednoduše ho "pančovali" a údajně ušetřený cement výhodně zpeněžovali...Faktem bylo, že s okamžitou platností bylo sesazeno vedení podniku a my jsme začali v té době okamžitě odebírat beton z jiného závodu. Od té doby již všechny testované vzorky betonu byly v normě...

Tolik vzpomínky na stavbu, která v těch letech rozhodně nebyla jedinou, kde se vesele betonovalo a betonovalo a betonovalo... :lol:

Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 828
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Stavební jednotky

Příspěvek od Netopýr » 19.02. 2008 19:44

V areálu uprostřed snímku se v době výstavby SVS (Akce "OHŘE") nacházela kasárna, kde byla ubytována vojska. Každý pracovní den ráno je odtud odvážely autobusy a nákladní automobily na stavbu. V odpoledních hodinách pak zase přivážely zpět. Většinou se dělalo Po-Pá, ale spíše Po-So , neděle bylo volno. Ale když se "honil plán" nebo bylo nutno betonovat, tak se makalo nepřetržitě...Kasárna byla přímo pod přehradní sypanou hrází.
kasarna_nechranice.jpg
P.S. Naštěstí tenkrát nehrozily takové povodně jako dneska. To bývalo počasí ještě normální a nejen počasí.... ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Permaktron
Experimentátor
Příspěvky: 271
Registrován: 07.02. 2008 23:24
Bydliště: České království
Kontaktovat uživatele:

O současném využití objektu

Příspěvek od Permaktron » 21.02. 2008 00:45

Útvar, z kterého se neodchází
Větrušice u Žatce. Údajně vojenská posádka, z které se jen tak pro nic za nic neodchází. A když už ano, tak s brekem do penze. Proč tomu tak je? „Zdejší pracoviště radiolokačního průzkumu tady působí od roku 1952. Letos tedy slaví půlstoletí svého trvání. Ale to není ten hlavní důvod, proč si lidé k Větrušicím zachovávají takřka domovský vztah,“ říká major Luděk Kohlmann, velitel střediska radiolokačního průzkumu (CRP-1).

„Největším bohatstvím tady byli vždy lidé. Jejich hodnota je všeobecně známa a respektována. Vycvičit člověka, který si pod tečkou na obrazovce dokáže představit reálný cíl, je práce minimálně na tři roky. Můžete sice vládnout nadstandardními předpoklady, můžete být bezpečnostně čistý a mít diplomy z několika vysokých škol, ale když vás posadíme do křesla velitele směny, tak stejně budete muset mít za zády další dva lidi. Číst z obrazovky vše potřebné o dopravním prostředku je opravdu umění. Nejde jen o to, abyste vyhodnocovali vzdušnou situaci ve svěřeném prostoru, ale vy musíte především předvídat a rozhodovat, přitom ve velmi krátké době. A to se nedá osvojit šmahem ruky. Zkrátka, když se v těchto situacích pohybujete, zákonitě si vytváříte ke své profesi vztah,“ dodává velitel.

I nezasvěcenému musí být nad slunce jasné, jakou nezadatelnou roli v pohotovostním systému protivzdušné obrany České republiky, potažmo v aliančním integrovaném systému NATINADS (NATO Integrated Air Defence System), právě Větrušičtí plní. Všechno to jejich nepřetržité sledování, vyhodnocování či uvědomování o výskytu vzdušných objektů v prostoru vymezené odpovědnosti totiž „ústí“ do jednotné multiradarové informace. „Máme svoje místo v tvaru,“ konstatuje výstižně mjr. Kohlmann.

Detailněji nahlédnout „pod prsty“ velitele směny pracoviště radiolokačního průzkumu obnáší nejednu těžkost. Ne že by hovořit nechtěli, ale dostat se k nim je problém. Do podzemních sálů totiž může vstoupit pouze pár vyvolených. Přesto lze na tyto osoby prozradit, že k závidění toho moc není. Být v průměru každé tři dny ve 24 hodinové službě (navíc se zodpovědností jakou mají), je tvrdý chleba. „V letních měsících, kdy se čerpají řádné dovolené, se střídáme i po čtyřiadvaceti hodinách,“ dodává jeden z nich.

Zdravotní studie zabývající se vlivy „podzemky“ na příslušníky směn ve svých závěrech doporučila maximálně dvouhodinový pobyt na pracovišti a poté nezbytnou přestávku. Razantní změnu však přinesla nová technologie. „Když jsem začínal ve Větrušicích před patnácti roky, bylo to tady postaveno na ruské technologii. Jmenovalo se to Systém automatizovaného velení VS-11M. Samé elektronky a velké zobrazovací panely. Taková malá továrna na teplo,“ vzpomíná podplukovník Jaroslav Noska, zástupce velitele střediska radiolokačního průzkumu. „Stávající systém ALES nás posunul na diametrálně jinou bázi. Radiolokační technika je schopna odpovídajícím způsobem pokrýt požadavky na tvorbu a přenos informací o vzdušné situaci, včetně aktivní a pasivní obrany těchto prostředků.“

Přezbrojení CRP Větrušice na špičkovou radiolokační aparaturu proběhlo nestandardním, ale rychlým postupem. Nejprve najela těžká technika a vše nepotřebné vybagrovala. Poté se začal instalovat český software. Jinými slovy, z několika tun všemožného zařízení přezbrojili na několik kilogramů počítačů. Přitom se několikanásobně zvýšila účinnost služby. „Někteří jednotlivci i zamáčkli slzu, když se museli po deseti letech přeškolit z tlačítka na myš. Nová technologie však podstatně zjednodušila jejich práci, navíc se vylepšilo pracovní prostředí,“ říká velitel.

Nezanedbatelnou skutečností je i to, že se větrušické pracoviště radiolokačního průzkumu zúčastňuje mezinárodních cvičení v rámci Severoatlantické aliance. Od roku 1997, kdy se konalo společné zaměstnání Armády České republiky a německého Bundeswehru pod názvem Common Goal, udržuje CRC Větrušice blízké kontakty s CRC Lauda ve středním Německu. „Německým stanovištěm prošla již většina našich příslušníků. Odborná stáž, kterou zde absolvují, je jedinečnou možností ke konfrontaci společných aliančních postupů,“ říká na závěr major Kohlmann.

Zdroj: A-Report č.21/2002

Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 828
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Podrobnější ortofotomapy

Příspěvek od Netopýr » 18.03. 2009 20:31

Areál bývalého SVS ve větším rozlišení. Záměrně je proto rozdělen do tří částí: severní, střední a jižní.
vs_3.d PVOS_3.rtb_A.jpg
vs_3.d PVOS_3.rtb_B.jpg
vs_3.d PVOS_3.rtb_C.jpg
Zdroj: Google Maps
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Permaktron
Experimentátor
Příspěvky: 271
Registrován: 07.02. 2008 23:24
Bydliště: České království
Kontaktovat uživatele:

Re: SVS 3.d PVOS a 3.rtb - Větrušice

Příspěvek od Permaktron » 14.12. 2013 20:58

Pohled na současný stav bývalého CRC Větrušice (Control and Reporting Centre), které dnes slouží jako záložní stanoviště 261. střediska řízení a uvědomování (CRC), 26. pluku velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav.
crc_vetrusice_01.jpg
crc_vetrusice_02.jpg
crc_vetrusice_03.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět

Zpět na „Velitelská stanoviště PVOS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host