VS 71.plrb - Praha-Vidoule

Samostatný přehled významných velitelských stanovišť, která sloužila hotovostním a bojovým směnám k velení a řízení vojsk.

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

VS 71.plrb - Praha-Vidoule

Příspěvek od Netopýr » 19.02. 2008 18:01

Bývalé VS 71.plrb bylo využíváno do roku 1985, kdy se zprovoznilo nové společné velitelské stanoviště v areálu Slaný-Drnov.
Loc.: 50°3'35.674"N, 14°21'0.604"E
http://www.mapy.cz/#x=132914016@y=135855792@z=16@mm=F

Vašek42
Začínající uživatel

Re: VS 71.plrb - Praha-Vidoule

Příspěvek od Vašek42 » 10.11. 2009 01:31

Na Vidouli jsem sloužil v letech 1961-63...
Zajímalo by mě, co tam bylo po roce 1985 a kdy byl objekt zcela opuštěn?

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopýr » 10.11. 2009 20:55

Vašek42 píše:Na Vidouli jsem sloužil v letech 1961-63...
Zdar!
Zkus se podívat ke kolegům na partnerský WEB FORTIFIKACE.NET, zde: http://forum.fortifikace.net/viewtopic.php?t=126 ;)

Dr.Sova
Expert

Příspěvek od Dr.Sova » 11.11. 2009 19:26

Vašek42 píše:Na Vidouli jsem sloužil v letech 1961-63...

Mňa by zasa celkom zaujímalo, čo tam bolo a ako to tam vyzeralo v rokoch 1961-63, keď už túto otázku zabudol položiť Netopýr!
:D ;)

stovka
Začínající uživatel

Příspěvek od stovka » 27.02. 2011 20:34

Já tam sloužil 1967-1969, jako radista a směrník, řídil jsem činnost palebného oddílu v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale to je na dlouhé vyprávění, co jsme zažili, i s tím, jak jsme retranslovali pražský rozhlas pomocí radiostanic R118 a R820.
Nějaké foto jsem umístil na spřátelený web http://forum.fortifikace.net/viewtopic.php?t=335 , kde jsem umístil i nákres Vidoule, jak si pamatuji. Kdo tam sloužil tak by to mohl upřesnit.
Jarda

Netopýr
Šéfmoderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopýr » 01.03. 2011 09:44

stovka píše:Já tam sloužil 1967-1969, jako radista a směrník, řídil jsem činnost palebného oddílu v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale to je na dlouhé vyprávění, co jsme zažili, i s tím, jak jsme retranslovali pražský rozhlas pomocí radiostanic R118 a R820.
Nějaké foto jsem umístil na spřátelený web http://forum.fortifikace.net/viewtopic.php?t=335 , kde jsem umístil i nákres Vidoule, jak si pamatuji. Kdo tam sloužil tak by to mohl upřesnit.
Jarda
Vůbec se nestyď, a klidně to "vyprávění" napiš a publikuj sem! :)

stovka
Začínající uživatel

Příspěvek od stovka » 02.04. 2011 22:53

Tak se trochu vyjádřím k mé působnosti na velitelstkém stanovišti 71 plrb. Paha-Vidoule, tak jsem nastoupil v roce 1967 1.srpna do přijímače, 2 měsíce jsem strávil ve stanech nad horní budovou u autoparku, byla to tvrdá zkušenost. až odešli do zálohy staromazáci, tak jsme se přestěhovali do spodní budovy u kuchyně. Vtéto budově byly světnice mužstva a Arma.
Kdo nevi co je to arma- je to bufet vedený vojákem v základní službě,který měl na starosti prodej drobného zboží, limo,pivo,
cukrovinky ,káva,čaj a pod. Jen si vzpomínám ,tehdy se mohlo prodávat i pivo 10, , každý voják měl tzv.ešus a malý ešus piva stál tehdy 2 Kčs a velký ešus 3 Kčs. Prodávala se i kofola - tá tehdy stála 90 haléřů . Oplatky - Romance 1,40 Kčs.
Prodávalo se po odpoledním rozkaze , tj, po 16 hodině. Měli jsme tam i kulečník.
Na rotě jsme měli 4 čety - 1. četa - spojovací technici, 2-četa- radisté, 3-četa -pátrači, dále byla četa řidičů.
Velitel roty byl kpt. Vlk, . 1 čety nrmstr. Tuza, 2 čety npor. Kovařík, 3.čety npro. Beran. Další si nepamatuji. Já jsem později dělal zástupce velitete 2. čety.- radistů.
1. ledna 1968 jsem nastoupil na 6 měsíců do poddůstojnické školy na VÚ 7509 - Praha -Pohořelec, kde nás vyškolili jako velitele družstev pro nové vojáky, kteří nastoupili k 1. srpnu 1968. Po skončení pod. školy jsem se vrátil na Vidouli a začal službu na VS.
Sloužil jsem jako radista a směrník- tj. velel jsem na základě rozkazů velitele směny jednotlivým palebným oddílům v okolí Prahy.
Pokud si pamatuji tak těch palebných raketových oddílů bylo celkem 10 a z toho byly 2 oddíly technické- pro kompletaci raket.
Na velitelském stanovišti veleli vždy vojáci- důstojnící- byl tam pplk. Petr, a pak jeden , říkali jsme mu pplk.Tuna - jeho jméno si již napamatuji, ale jeho přezdívka vznikla z toho , že byl slovák, sloužil za 2.sv.války, a při nástupu služby vždy říkal : Tuna bude poriadok".¨
Další důstojníky si nepamatuji.
Sloužili jsme ve dvou formacích: Služba na sále 24 hodin, pak byla tzv. bojovka- záloha na ubytovně v pohotovosti- musela být při vyhlášení poplachu do dvou minut na sále- spali jsme oblečení a v kanadách, na sál se běhalo z ubytovny přes boční vchod od kuchyně. další byla tzv- záloha- která vyjížděla na záložní velitelské stanoviště v Praze- Zličíně.Tato záloha měla časový limit 30 minut-
do té doby se vojáci museli obléci a vyjet na toto stanoviště.

Na sále sloužili , radisté-kteří přijímali morseovkou na příjímačích R4 tzv. Wozduchy. t.j polohy letadel, tyto byly vysílány z letiště ze Žatce, tyto polohy letadel okolo hranic republiky dostávali do sluchátek pátračí a ti tuto polohu kreslili na planžety na VS.
Z těchto planžetů,byly údaje vyčítany směrníky a předávány jednotlivým palebným oddílům v okolí Prahy. Na základě rozhodnutí velitele VS bylo určeno co bude palebný oddíl dělat- v pohotovosti- případně pálit. pamatuji se že nejprve jsme museli zaměřit dálkový radar, pak radar blízký a pak se rozhovalo zda se raketa odpálí nebo ne.
Spojení na palebné oddíly bylo buď po linkách, nebo před radiostace R109 přes vysílací středisko vedle velitelkého stanoviště. Na VS bylo přijímací středisko s R109. Na vysílacím středisku byly R109 a k tomu zesilovače PZ589. Pokud bylo spojení po tlf.linkách tak to šlo, ale pokud bylo vyhlášeno přerušení tlf.spojení a přešlo se na rádio, tak to byl šrumec, vzdálenosti na jednotlivé palebné oddíly byly cca 20 - 40 km vzdušnou čarou a to bylo na hranici dostupnosti radiostanic R109, takže jsme se často
domnívali zda nám na palebných oddílech správně rozumněli.
Na VS byly tyto pracoviště v samostatných místnostech : tlf.ústředna, KV přijímací středisko, Stanoviště směrníků a velitele směny-hlavní sál,
odpočívarna, akumulátorovna, stanoviště pomocného radaru, Samostatný vchod byl na vysílací středisko s radiostanicemi R109.

Pokračování příště.

stovka
Začínající uživatel

Příspěvek od stovka » 03.04. 2011 15:47

Pak přišel rok 1968 a srpen, tu noc z 20 na 21 srpna, jsem měl bojovou pohotovost, a tak jsme běželi na sál a tam byl čurbes,na planžetu se to hemžilo letadly ze všech stran, my jako směrnící jsme zvedli do bojové pohotovosti všechny palebné oddíly,rakety se zaměřily na letadla a jen jsme čekali na povel velitele VS- tenkrát měl službu pplk. Petr, abychon je sundávali, jelikož na planžetu nedávaly letadla signál -vlastní- . Velitel VS byl na rozpacích, stále někde telefonoval a čekal na rozkazy seshora.
Po delší době přišel rozkaz nestřílet. Tak jsme jen sledovali co se děje, vyšli jsme nahoru nad VS a nad námi byl koridor na Ruzyń,takže ve velmi malé výšce nad námi přistávala voj. letadla typu AN12 a AN24, v intervalu co 1-2 minuty. Ve 4 hodiny ráno už byla celá Vidoule obklíčena tanky a za zadkem každého směrníka stál ruský důstojník a hlídal nás co děláme. Během dne pak dorazili další ruští vojáci a usídlili se na Vidouli a postavili si u horní cesty stany .
Já jsem měl na starosti v jednom okopu radiostanici R820 o výkonu 1kW, sledovali jsme vysílání pražského rozhlasu a při výzvě , že přestávají vysílat na středních vlnách, ještě tenkrát se vysílalo i na VKV v pásmu OIRT, to jsme přijímali v té R820 na přijímač R313, tak jsme to s kolegy zavedli do vysílače a začali vysílat na kmitočtu 1520 kHz místo pražského rozhlasu. Kluci co šli na vycházku si vzali tranzistorák a sledovali po Praze dosah našeho vysílače. To vysílání trvalo asi dva dny, Pak se na Vidouli objevili z VKR a zakázali veškeré vysílání. a stanici zapečetili, my jsme však před zapečetěním pootevřeli okénko a večer jsme tam přes něj vlezli a vysílali dále. Na druhý den tam byli z VKR znovu a chodili kolem stanice a zkoušeli zvenku zda je teplá, zda byla zapnuta. Pak jsme dostali strach, vyhrožovali nám prokurátorem, tak jsme přestali.
Ještě předtím byla celá naše četa připravena vyjet s radiovozy R118 co jsme měli v autoparku , do terénu, že budou také vysílat a retranslovat přažský rozhlas, vyfasovali studenou stravu na týden a čekali na výjezd. Pak nám to ti VKR také zarazili.
Rusové u nás byli asi necelé dva měsíce, pak se stáhli.
S tím vysíláním jsem měl problém i když jsem se vrátil do civilu.Rok po vojně za mnou v roce 1970 přijela z Prahy vojenská kontra-rozvědka a v rámci probíhajících prověrek u důstojníků armády mně zpovídali , kdo mně dal a k čemu jaké rozkazy.Myslím , že tenkrát vyhodili od armády i některé dustojníky z Vidoule, říkalo se že odešel i npor. Kovařík, velitel radiové čety. Bydlel ve Stodůlkách, v té staré části na ulici kde je restaurace, říkalo se jí U báby.
To byla Kovaříkova zastávka po cestě domů ze služby, zastavil se tam a kontrolovat zda tam nejsou vojáci na černo na vycházce na pivě. My jsme to měli ošetřeno tím, že od zadní brány u Autoparku měl strážný natažen polní kabel až do restaurace, tam byl polní telefon TP25 a když šel npor. Kovařík domů, tak strážny zatelefonoval do restaurace, vojáci se zdejchli a Kovařík nikoho nenachytal.

Pokračování příště až si zase vzpomenu.

stovka
Začínající uživatel

Příspěvek od stovka » 10.06. 2014 20:26

IMG_4162 (2).jpg
2014-06-05-296.jpg
2014-06-05-290.jpg
Dne 7.6.2014 se uskutečnilo setkání bývalých spolubojovníků z vel.stanoviště 71.plrb Vidoule. Setkání se konalo v restauraci Spolek v Ostravě při dobrém pivku. Sešli se spolubojovníci z let 1967-1969 a 1961-1963. Vzpomínali na svou službu na tomto stanovišti, vyprávěly se různé příhody jak smutné tak i veselé z doby služby.
Byl porovnáván vývoj vel. stanoviště během těchto let. Byly prohlénuty fotografie z návštěv Vidoule z roku 2003 a 2006, smutné zážitky z těchto návštěv.
Bylo rozhodnuto pokračovat v těchtto setkáních ,pokud zdraví dovolí. Zveme k účasti další bývelé vojáky, kteří na Vidouli sloužili, ať se s námi podělí o vzpomínky a zážitky.
Několik foto s tohoto setkání.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět

Zpět na „Velitelská stanoviště PVOS“