Šifrovací pomůcky

V celé poválečné čs. armádě se na všech stupních velení používala různá zařízení, přístroje a vybavení. Od speciálních typů komunikační techniky, vyrozumívacích zařízení, interkomů, trezorů a trezorových skříní a dalších velitelských a štábních pomůcek...

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Permaktron
Experimentátor
Kontaktovat uživatele:

Šifrovací pomůcky

Příspěvek od Permaktron » 31.03. 2008 19:27

V ČSLA se v různých druzích vojsk - PVOS a PVO PV nevyjímaje - používaly k utajené komunikaci šifrovací a kódovací tabulky, ale i další pomůcky...
"Zajímavou šifrovací pomůcku jsme připravovali i pro raketová vojska; byly to numerické heslové sešity, z nichž každý řádek sloužil k zašifrování typizovaného povelu (číselný text se zapsal nad řádek a jednotkově odečetl od hesla). Operátoři těchto vojsk je používali s virtuozitou. Podobné pomůcky užívaly i jiné druhy vojsk.
Varšavská smlouva vydávala jednotné tabulky smluvených signálů „Jsem vlastní letoun“ pro leteckou službu a ŠO GŠ ČSLA vydávalo její překlad našemu letectvu a PVOS (protivzdušné obraně státu). Letec mohl užívat k signalizaci kombinace náklonů letadla a barevných raket."

Zdroj: Z dějin československé kryptografie, část III. , Paměti armádního šifranta, Jeroným Knížek
Publikováno v časopise Crypto-World 10/2007

Jačejka
Expert

Re: Šifrovací pomůcky

Příspěvek od Jačejka » 21.05. 2008 08:52

Velmi oblíbenou kódovací tabulkou byla HT-7. Hovorová tabulka-7. Velmi intenzivně se používala při nácvicích a cvičeních. Ovšem vyžadovala umění používat stručné věty a fráze v ní uvedené. Jinak se muselo kodovat po písmenech a hlášení o morálně politickém stavu u jednotky to pak byla disertační práce. :roll:

xlibor
Začínající uživatel
Kontaktovat uživatele:

Hovorová tabulka-7

Příspěvek od xlibor » 04.03. 2010 21:07

Jačejka píše:Velmi oblíbenou kódovací tabulkou byla HT-7. Hovorová tabulka-7. Velmi intenzivně se používala při nácvicích a cvičeních. Ovšem vyžadovala umění používat stručné věty a fráze v ní uvedené. Jinak se muselo kodovat po písmenech a hlášení o morálně politickém stavu u jednotky to pak byla disertační práce. :roll:
Ta hovorova tabulka by me celkem dost zajimala, videl jsem film "Vysoka modra zed" z roku 1974, kde povely vyssiho dustojnika byly interpretovany nizsim dustojnikem priblizne touto formou: "Z prikazu hrabete, pro index XXX, provede naklon" - rozkaz pro pilota XXX, donutte cizi letadlo k pristani, ale jeste lepsi veta byla :) "Pro XXX, 2 krat skola z 92". coz jsem pochopil asi jako - provedte 2 vystrazne davky z kulometu :)
Zajimave...hodne zajimave :)

Jačejka
Expert

Re: Hovorová tabulka-7

Příspěvek od Jačejka » 24.03. 2013 21:02

xlibor píše:Ta hovorova tabulka by me celkem dost zajimala, videl jsem film "Vysoka modra zed" z roku 1974, kde povely vyssiho dustojnika byly interpretovany nizsim dustojnikem priblizne touto formou:
"Z prikazu hrabete, pro index XXX, provede naklon" - rozkaz pro pilota XXX, donutte cizi letadlo k pristani ale jeste lepsi veta byla :) "Pro XXX, 2 krat skola z 92", coz jsem pochopil asi jako - provedte 2 vystrazne davky z kulometu :)
Zajimave...hodne zajimave :)
V tomto případě byly v sešitě napsané standardní fráze nebo jednotlivá písmena, případně čísla. Z boku se přiložily kódovací sloupce, které se měnily v závislosti na čase. Jako první skupinu čísel bylo nutné odeslat identifikaci použitých kódů a pak již šly čtyřmístné skupiny sloupec-řádek.

Odpovědět

Zpět na „Dobová zařízení, přístroje a vybavení“