BOS - bojové ostré střelby PLD a PLRV

Poválečné budování PL dělostřelectva, zabezpečování protiletecké ochrany státního území, přezbrojování na raketovou techniku, historické milníky v dějinách tohoto druhu vojska...

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 842
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

BOS - bojové ostré střelby PLD a PLRV

Příspěvek od Netopýr » 01.04. 2008 18:55

Jako každý druh vojska, který má ve výzbroji zbraňové prostředky, také protiletadlové dělostřelectvo a později i raketové vojsko muselo prokazovat svoje schopnosti ničit vzdušné cíle. K tomu sloužily a dodnes slouží domácí i zahraniční střelnice a polygony...
V tomto tématu bychom se měli podrobně věnovat problematice (BOS) bojových ostrých střeleb nebo (OBS) ostrých bojových střeleb?! ;) Každopádně sem směřujte vše, co souvisí s dlouholetou tradicí této nedílné součásti výcviku obsluh PL kanónů či raketových komplexů. Prostě vše od VVP Kežmarok až po polygon Ašuluk...

A pro pamětníky alias "železnodarožnyje putěšestveniky" tady mám na úvod jeden pozdrav právě z Ašuluku.... :lol: Od kolegů z partnerského WEBu.
la17.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Franta02
Specialista
Příspěvky: 62
Registrován: 02.03. 2008 19:02
Bydliště: Praha Matka Měst

OBS - ostré bojové střelby PLD a PLRV

Příspěvek od Franta02 » 01.04. 2008 22:55

Spíše se kloním k termínu OBS. Upřímně řečeno jsem za dobu svého působení v oficiálním podání ani termín BOS nepotkal. ;)
Fotečka ukazuje krásný terč La-17MM. Jestli je z Ašuluku nevím, to by to tam museli dost změnit, protože "Láčko" stálo asi tak od roku 1976-8 (? - nejsem si úplně jist, ale v roce 1975 tam ještě nebylo) před učebním blokem.
Ausluk_La-17MM.jpg
P.S. Speciální "terminus technikus" na polygonu zněl: "Pojechali, Astrachaňci!" :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

karepo
Znalec
Příspěvky: 45
Registrován: 02.03. 2008 19:15
Bydliště: poblíž Vltavy
Kontaktovat uživatele:

Re: BOS - bojové ostré střelby PLD a PLRV

Příspěvek od karepo » 03.04. 2008 23:16

Franta02 píše:Spíše se kloním k termínu OBS. Upřímně řečeno jsem za dobu svého působení v oficiálním podání ani termín BOS nepotkal. ;)
U protiletadlových raketových útvarů a svazku (ale i protiletadlových dělostřeleckých) vojska PVO PV se používal pojem Bojové ostré střelby (BOS) což lze doložit Střeleckými listy a předpisy (možná platí ještě dnes). A to jsme jezdili na tu samou střelnici v Ašuluku, ale také do Kežmaroku.
Můj soukromný názor je ten, že obecně střelby se dělily na bojové, školní a zápočtové. Já byl operátor, který plánoval co kdy a kde bude, jaké budou tabulky počtů a technika, atd ... a ty jsi byl bojař s velkými praktickými zkušenostmi. Přesto si myslím, že když ostré, tak by měly být i neostré a to byly které ? Osobně jsem pro obecný pojem "Bojové střelby", které se prováděly PLR na skutečné vzdušné cíle - terče .
Poznámka: To není handrkování, ale snaha o vyjasnění si názorů !

Franta02
Specialista
Příspěvky: 62
Registrován: 02.03. 2008 19:02
Bydliště: Praha Matka Měst

Re: BOS - bojové ostré střelby PLD a PLRV

Příspěvek od Franta02 » 10.04. 2008 07:59

Já bych termín OBS (nebo taky BOS - tady asi na pořadí tolik nezáleží) chápal tak, že se jednalo o celý ten candrbál s přípravou na polygonu (v případě 71.plrb v Postoloprtech) a následným výjezdem na raketovou střelnici (Ašuluk).
V rámci "operace" OBS se pak, pokud se nemýlím, uskutečnily školní, zápočtové a bojové střelby. Patřilo tam ale taky přezkoušení střílejících a příprava techniky.
Bojové střelby jsou jasné - terč, ostrá raketa, sundat.
No a v těch zápočtových a školních mám tak trochu hokej - pořád se mně v hlavě motá spojení do jednoho termínu "Zápočtové školní střelby". Taky se do celkového hodnocení ZŠS počítalo hodnocení jak ze střelnice v Ašuluku, tak ze ZŠS na závěr výcviku na našem území (asi 50/50).
Do celkového hodnocení se počítalo všechno výše uvedené a známky se násobily koeficientem (nechci se mýlit, ale mám takový dojem že to bylo 0,4 za BS, 0,3 za ZŠS, 0,2 za přípravu techniky a 0,1 za přezkoušení střílejících - moc jistý si ale nejsem). Byla tam ale klauzule o tom, že když BS nebo ZŠS jsou hodnoceny nevyhovující, tak jednotka nemůže být hodnocena lépe než vyhovující (?) nebo tak nějak. Tady si opravdu už moc přesně nevzpomínám.

Takže, shrnuto a podtrženo. Máme termíny (ve zkratkách): OBS, BS, ZŠS anebo taky ZS a ŠS.
P.S. No nevím, připadá mně to moc zašmodrchané, ale nějak se z toho ale musíme vymotat.

JOHN
Začínající uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 02.07. 2008 12:12

Re: BOS - bojové ostré střelby PLD a PLRV

Příspěvek od JOHN » 16.04. 2009 13:55

Zdravím pánové!
Já osobně jsem na první ostré střelby jel jako velitel čety v 85 roce. Po přezkoušení a třiměsičním pobytu na "Dukovanech" jsme se "nalodili" (komplet technika KUB) v Náměšti na vagóny a odjeli směr Ašuluk. V Čierné jsme to zas museli přeložit na širokorozchodnou trať a pokračovat dál. Po desetidenní cestě tam, týdením pobytu na střelnici a zase desetidenní cestě zpět ( tříměsiční přerušovaný pobyt na Dukovanech), nás zastihl při vykládání vagónu v Náměšti rozkaz velitele divize, že musíme (jedna baterie) jet na vyvedení tankové divize na Libavu. Paráda! Celou dobu vyvedení jsme byli schovaní v lese (v té době zvláštní režim utajení), protože tankisté neměli prověrky. To byl asi jeden z nejkontroverznějších rozkazů, které jsem za svou vojenskou kariéru zažil. Jinak na střelby vzpomínam v dobrém. Viděli jsme kus světa - krajinu, která v ničem nepřípominala tu naši a život lidí, kteří byli spokojení s tím co měli. Nevím jestli to byla neinformovanost nebo jejích vlastnost. Je toho hodně. Snad někdy příště....

JOHN

Odpovědět

Zpět na „Vznik a historie PLRV“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host