Srpen 1968 v PVOS a čs. vojenském letectvu

Jednotlivé etapy vzniku a vývoje tohoto specifického armádního uskupení, dějinné souvislosti, místo a úloha ve struktuře čs. ozbrojených sil...

Moderátor: Netopýr

Odpovědět
Netopýr
Šéfmoderátor
Příspěvky: 842
Registrován: 06.02. 2008 17:48
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Srpen 1968 v PVOS a čs. vojenském letectvu

Příspěvek od Netopýr » 13.11. 2008 12:18

Letošní rok si připomínáme 40 let od srpnových událostí v roce 1968. V tisku, v televizi, ale i na internetu se objevila řada unikátních obrazových i filmových dokumentů z té doby. Mnozí pamětníci - včetně příslušníků PVOS a čs. vojenského letectva - vzpomínali na svoji službu v ČSLA, ale i na období, kdy byli kvůli svým názorům na "bratrskou internacionální pomoc spřátelených armád Varšavské smlouvy", propuštěni z armády.

Jedním z nich byl i plk. v.v. ing. Zdeněk Čeřovský...
Clanek_Srpen68_01.gif
Clanek_Srpen68_02.gif
Zdroj: Svobodné noviny č.3/2008
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Permaktron
Experimentátor
Příspěvky: 271
Registrován: 07.02. 2008 23:24
Bydliště: České království
Kontaktovat uživatele:

Srpen 1968 u jedné jednotky RTV

Příspěvek od Permaktron » 21.11. 2008 14:25

Nabízím vzpomínky jednoho příslušníka radiotechnické jednotky, která byla později - po reorganizaci RTV - zrušena.

MŮJ 21. SRPEN 1968

V letech 1966 až 1968 jsem měl chránit naši zem před intrikami imperialistů vedených USA spolu s jejich nohsledy. Místo toho jsem by svědkem toho, jak rána přišla z jiné strany, ze strany přátel míru a socialismu vedeného Sovětským svazem.

V roce 1966 jsem nastoupil na vojnu k Protivzdušné obraně státu (PVOS). Proč jsem byl přidělen k PVOS mi zůstane navždy záhadou. Pravděpodobně pro to hrála liberálnější a méně podezíravá atmosféra druhé polovice šedesátých let, kombinovaná faktem, že špatně vidím především na pravé oko a rozdíl mezi oběma oky je větší, než tři dioptrie. Což znamená pro každého optika nutnost „doladit“ brýle tak, aby se vám hlava nerozskočila bolestí. Takže jsem byl předem diskvalifikován na službu u „bagounů“ či obdobné zbraně.

Expozice

Sloužil jsem na radarové „hlásce“ kousek od Hluboké u Českých Budějovic. Měli jsme tam dva sovětské radary P 15 na nákladních automobilech sovětské výroby, tuším že ZIL.

20. srpna 1968 jsme měli „točit“, což v hantýrce znamená sledovat vzdušný prostor radarem, asi do 21 nebo 22 hod. Před plánovanou hodinou ukončení provozu nám nahlásili, že radar, který měl sledování po nás převzít, je v poruše, a tak musíme pokračovat v práci dál.

Nepamatuji se přesně, v kolik to bylo hodin, snad kolem dvaadvacáté hodiny, když vedoucí směny četař absolvent Jirka Chaluš na mne zvolal „Pojď se podívat“. Na obrazovce se postupně objevilo několik cílů. Cíle mířily do Prahy, kousek za Kladnem nám mizely z obrazu.

Zeptal se mne, zda vidím to, co on. Pak mi do ruky vrazil pásku s denním plánem nočních letů, abych ověřil, zda není plánovaná nějaká cvičná šaškárna. Páska, až na noční „poštovní“ let Košice – Praha a možná i nějaký jiný večerní dolet, na který si nevzpomínám, byla prázdná.

Začali jsme jednotlivé cíle hlásit předepsaným způsobem, když zazvonil telefon s dotazem od řídícího směny v Českých Budějovicích, co blázníme, s jízlivým dovětkem: „To nepoznáte mraky?“. Jiří pohotově odpověděl, „Mraky ano, ale cílů“ (což bylo přehnané, ale rozhodně se jednalo o pohotovou odpověď na dotaz zpochybňující naše schopnosti). Nastalo ticho. Pak se z druhé strany ozval hlas: „No tak nám to teda dávejte“.

Čtenář, který by očekával vzrušené pobíhání operátorů po sále plného nevyřčených myšlenek a napětí, jako v hollywoodském filmu, bude zklamán. Nehledě na to, že jsme se tísnili v prostorách automobilu, ve kterém bylo místo tak pro tři muže. Dál už probíhala rutina, na kterou jsme byli zvyklí. Pak nám zavolali: „Svatý Tomáš je v provozu, můžete to vypnout“. Za několik minut volal řídící z Českých Budějovic znovu se sdělením, kterému jsme se zasmáli a šli spát. „Soudruzi, ty lety si tam zapište, byly plánované“.

Ve 24 hodin, po šichtě, jsem si šel lehnout. Netušil jsem, že tato noc bude tak krátká a doprovázená škrtící scénou jako z dobrodružného filmu.

Asi v půl druhé mne budí můj kolega Janko Klibáni „Fero, prepadli nás Rusovia“, já jsem se začal smát jako blázen. Janko nebyl věru „chudý chalan“, ale pořádný pořízek a tak mne chytil oběma rukama za krk a zařval „Čo sa chlámeš? Ty k…t jeden z…ý.“ Pochopil jsem, že jde do tuhého a pokud mu nepodám urychleně logické vysvětlení, tak rána nedožiji. Křečovitě jsem svíral jeho mohutné palce a řval jsem na něj „Jano, ja nedostanem jednadvadsať“[1].

Oběma rukama si mě přitáhl ke svému brunátnému obličeji a vykřikl: „Vieš čo Fero, ty si naozaj k…t jeden z……ý.“ A hodil mne zpátky na kavalec.

Byl konec legrace. Kolem nás začali jezdit obrněné transportéry s namířenými hlavněmi. Když jsem byl na hlídce se samopalem a tuším, že nám dali i ostré a chodil jsem kolem okopů pro stojícího střelce, byly dva nebo tři. Paradoxně mi nejvíce vadila voda na dně těchto „děr“. Připadalo mi odporné být zastřelen a ještě se válet v nějakém sajrajtu. Byla to naprosto obscedantní myšlenka.

Corona

Corona neboli fermata, je notová značka, podle které může hráč držet tón nebo pomlku tak dlouho, jak sám chce. Komunistická strana chtěla držet tón na věčné časy a nikdy jinak. Proto bylo vše dovoleno. Neudržela – naštěstí, ale trvalo to dlouho.

Při hovorech o roku 1968 se diskuse a obviňování soustředí zpravidla na „Biľak and his company“. To spiknutí proti vlastním národům bylo, podle mého názoru, širší. To, o čem jsem vyprávěl z vlastní zkušenosti, navozuje moje následující domněnky:

1. prostor uvnitř Čech byl z hlediska radarového dohledu promyšleně „vyčištěn“ tak, aby okupanti měli možnost, bez zachycení PVOS ČSLA, letecky vstoupit do našeho prostoru. V podstatě jejich letadla „lízala“ terén. Čemu se však zřejmě nemohli před Prahou při letu z NDR vyhnout, je oblast Kladna. Je překvapivě vysoko, okolo nějakých 400 metrů nad mořem.

2. V rámci radarové „slepoty“ měl „točit“ vzdálený radar P 35 na Svatém Tomáši na Šumavě. Přes jeho delší dosah, jeho umístění ve větší výšce mohlo spolehlivě minout kritický bod před Ruzyní tj. ono zmiňované Kladno.

3. Protože jsme z důvodu poruchy „Sv. Tomáše“ zcela nečekaně na inkriminovaný bod „dohlédli“, viděli jsme to, co jsme vidět neměli.

4. Nevím jaká to byla konkrétní letadla, která jsme viděli, je možné, že některá mohla „vyčkávat“ a čekat na rozkaz k přistání, možná, že tam byla i letadla „zajištění“, která se v Ruzyni později neobjevila.

5. Nevím o jiném radaru, s výjimkou radarů letiště Ruzyně, kde obsluha radarů byla po zahájení „akce“ nelítostně zpacifikována a odstavena od obrazovek a dalších nástrojů řízení letového provozu v oblasti letiště.

6. Překvapivá byla reakce z vyšších míst, kde v celém řetězci vzájemné podřízenosti nás ujistili, že lety byly plánované. Zprávu, kterou nám nikdy nikdo dávat nemusel. Dokumentace se vedla v Budějovicích, sdělili nám to asi pro naše uklidnění.

Závěrem

Jsem si vědom ošidnosti paměti, obzvláště pokud od tohoto příběhu uplynulo čtyřicet let. To, co se mi jeví ze zpětného pohledu jako jasná věc, jsou podle mé zkušenosti mihotavé stíny, odrazy minulosti. Nicméně, nelze v žádném případě tuto osobní interpretaci zcela odsuzovat. Je tam něco, co oficiální historiografie možná nezaznamenala, alespoň jsem o tom nikde nečetl. To je fakt, že jsme dělali něco, co jsme dělat neměli, sledování prostoru, který měl být pravděpodobně, podle plánu provozu, bez radarového pokrytí.

Zajímá mne, co o tomto dílčím aspektu tíživé noci ze 20. na 21. srpen 1968 vědí ostatní. Možná nikoliv jenom vojíni základní služby s děravou pamětí, jako já.


Praha dne 10. 8. 2008, Ing. František Nešetřil

[1] pro neznalce: 21 byla doba na kterou si zpravidla šli sednout lidé od PVOS za nějaký kázeňský prohřešek – mne to čekalo, a zároveň jsem měl nastoupit na gymnázium pro pracující ve Vršovicích, to by znamenalo další měsíc v háji, myslel jsem na to kudy jsem chodil.


Zdroj: http://www.uniesvobody.cz

sebr
Začínající uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 11.03. 2020 21:41

Re: Srpen 1968 v PVOS a čs. vojenském letectvu

Příspěvek od sebr » 11.03. 2020 22:26

20. srpna v Sokolnicích na Mohyle míru kluci cvičně "točili" s P-35 (VÚ 5948). Ten večer jsem měl vycházku, tak prezentuji to, co říkali potom kluci. Asi po 1 hodině v noci 21.8 zaznamenali neidentifikovaný cíl z Polska na kurzu 160 stupňů. Hlásili to na hlavní sál do Rebešovic. Tam byli vyvalení a že to prověřují. Za chvíli od tam volali, že se jedná o mimořádnou "pořadovku" ať točíme dál. Asi za víc jak hodinu, to už jsem byl na rotě, jsme viděli, jak se rožly světla na runwayi v Tuřanech a sedalo éro. Ale to už jsme z vysílacího věděli od radistů, že nás přepadli Rusové. A za další hodinu najednou hukot a byly vidět "anduly", jak v rozestupu ca kilometr začali sedat. Posléze jsme se dozvěděli, že v té první "pořadovce" byli jejich paragáni, "andula" vyslala někde v prostoru Olomouce "letadlo v tísni" a žádali o přistání v Brně. A aby se rožly světla na runwayi. "Andula" zarolovala až k věži, maníci vyběhli, vlítli na věž, naše kluky zavřeli na cimry a řídili si přistávání těch dalších "andul" sami. Tak dopadlo Brno.
Jen na dokreslení jsme volali na Mohylu (byli jsme jako poddůstojníci v přijímači na "palpostě" dole v Sokolnicích), ať nám dovezou střelivo a my doběhneme na letiště a když se nám podaří rozstřílet podvozek nějaké "anduly", tak ostatní nebudou moci přistát. To už nám ale volal "starej" (mjr. Sysel), ať nás to ani nenapadne, že nám nic nepošle a že to je rozkaz. A čekal na rozkazy z Brna, z praporu. Tak jsme se aspoň na vysílacím zapojili do vojenské radio sítě a začali fungovat jako retranslačka pro vysílací síť "Tábor" a předávali zprávy dál.

Odpovědět

Zpět na „Historie a chronologie výstavby“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů